Ознака: ангела меркел

Ципрас: Грција е под геополитичка закана од Турција

Грција Поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас, рече дека неговата земја се наоѓа пред геополитичка закана од Турција. - А кога имаме закана од геополитички карактер,...

Меркел: Ердоган да не ги користи мигрантите поради незадоволство

Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека разбира тоа што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган очекува поголема поддршка од Европа во решавање на мигрантската криза,...

Кои се можните наследници на Меркел?

По оставката на наследничката на Меркел, Анегрет Крамп-Каренбауер, во јавноста се профилираа тројца кандидати за нов лидер на владејачките демохристијани во Германија. Тоа се...

Ангела Меркел и Емануел Макрон: Пропуштената шанса на Европа

Двоумењето на германските и француските лидери може да биде фатално Автор: Филип Стивенс Фајненшел тајмс На историјата добро ѝ се познати гревовите од овластувањата, поточно големите одлуки...

Меркел: Кажав дека нема да се мешам во изборот за наследник

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека нема да се меша во изборот на нејзиниот наследник на чело на Христијанско-демократската партија (ЦДУ), откако Анегрет Крамп...

Страв од прелевање на кризата од Германија врз целата ЕУ

Од Меркел се бара што побрзо да најде нова наследничка по оставката на Крамп-Каренбауер. Од партијата на Меркел сметаат дека националната политичка криза може...

Стариот ривал на Меркел ќе се кандидира за нејзин наследник

Фридрих Мерз, стариот ривал и заколнатиот непријател на германската канцеларка Ангела Меркел во нејзината конзервативна партија ЦДУ, планира да се кандидира за претседател на...

Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини-шенген“ и е убеденa дека овој процес ќе добие поголема поддршка - изјави денеска албанскиот премиер Еди...

Меркел ќе го поттикне почетокот на пристапните преговори

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе го поттикне почетокот на преговорите за пристапување на Македонија и Албанија во ЕУ на самитот во Минхен...

Меркел: Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се движат по различни шини...