10 C
Skopje
14.11.2018 - 21:12

Ознака: ангела меркел

Партијата на Ангела Меркел ја губи популарноста

На конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и нивните коалициски партнери од Социјалдемократската партија им се заканува опасност од натамошно намалување на популарноста пред...

Совет за безбедност на Европската Унија

Германската канцеларка Ангела Меркел во јавноста повторно лансира нова идеја за реформи во Европската Унија (ЕУ). Овој пат станува збор за формирање тело слично...

Меркел: Гласачите ја загубија довербата во Владата, но ќе ја повратам

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска оцени дека големата загуба на гласови на партиите членки на нејзината владина коалиција на вчерашните покраински избори во Баварија,...

Меркел подготвена да помогне при решавањето на пограничниот спор помеѓу Словенија...

Германската канцеларка Ангела Меркел по денешната средба со словенечкиот премиер Марјан Шарец изјави дека е подготвена да помогне при решавањето на словенечко-хрватскиот спор за...

Се повикуваат на правото, но колку го почитуваат

ДВОЈНИТЕ СТАНДАРДИ НА МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА И ВО ПОСТРЕФЕРЕНДУМСКА МАКЕДОНИЈА Редица странски дипломати и функционери едноставно ги пренебрегнуваа суверенитетот, правната регулатива и законите на Република Македонија,...

Меркел и Макрон уживаат најголема доверба во светот

Луѓето во светот најмногу доверба имаат во германската канцеларка Ангела Меркел, а во рускиот претседател Владимир Путин имаат повеќе доверба отколку во неговиот американски...

Меркел предлага создавање на „ротирачки“ Совет за безбедност на ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел се заложи за реорганизација на службата за надворешни работи на Европската унија и за создавање на „ротирачки Совет за безбедност...

Меркел: Германија има интерес од економски стабилна Турција

Берлин и Анкара се партнери во многу сфери, токму поради оваа причина, Берлин се залага Турција има стабилна економија, рече германската канцеларка Ангела Меркел...

Меркел: Да престанеме со споровите и да се фатиме со решавање...

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е време коалициската Влада да престане да влегува во внатрешни спорови и наместо тоа да се зафати со...

Нови превирања во коалицијата на Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел најави дека владејачката коалиција ќе го преиспита договорот со кој досегашниот шеф на безбедносната служба БФВ Ханс Георг Мазен беше...