3.3 C
Skopje
12.12.2019 - 0:14

Ознака: ангела меркел

Меркел: Луѓето од Западен Балкан очекуваат конкретни резултати

Луѓето од Западниот Блакан очекуваат и сакаат конкретни и реални резултати за подобрување на нивниот животен стандард, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на...

Тачи на соочување со Меркел

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, вчера се сретнa со германската канцеларка Ангела Меркел, со која разговараше за продолжување на дијалогот за нормализација на односите...

Меркел: Да се спроведат договорите постигнати во Дијалогот Белград – Приштина

Договорите постигнати во рамките на дијалогот Белград - Приштина мора да бидат имплементирани, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со косовскиот претседател Хашим...

Меркел изрази жалење за одлуката на Трамп за Договорот со Иран

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради „тажната“ одлука на САД да се повлечат од  Договорот за нуклеарна програма склучен со Иран во 2015...

Меј, Меркел и Макрон за проширување на Договорот со Иран

Лидерите на Велика Британија, Франција и Германија денеска се согласија дека важечкиот договор со Иран е најдобар можен начин да се спречи Техеран да...

Меркел и Трамп разговараа за Северна Кореја, Иран и трговијата

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешната заедничка прес-конференција со американскиот претседател Доналд Трамп во Вашингтон изјави дека одлуката за иранскиот нуклеарен договор останува на...

Меркел: Германија нема да учествува во воздушни напади врз Сирија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска исклучи можност Германија да учествува во воени напади врз Сирија. Таа истакна дека Германија нема да учествува во воени акции...

Меркел: За употребата на хемиско оружје во сирискиот град Дума има...

Достапните докази за употреба на хемиско оружје во Дамаск предградие Дума се убедливи, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес - конференција...