24 C
Skopje
15.10.2019 - 18:42

Ознака: ангела меркел

Меркел и Макрон се согласија за буџет за Еврозоната

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател, Емануел Макрон, постигнаа согласност за една од точките на разговор на следниот европски Самит: буџетот на Еврозоната. Меркел,...

Меркел има 12 дена за решавање на прашањето на пограничната контрола

Министерот за внатрешни работи на Германија и дал рок на канцеларката Ангела Меркел до крајот на јуни да го реши мигрантското прашање и пограничната...

Меркел: Миграцијата е европски предизвик и бара европски одговор

Миграцијата е европски предизвик и има потреба од европски одговор, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во однос на спорот во нејзината влада по ова...

Што е пресудно: младоста или искуството во политиката

Според истражувањето на американскиот магазин „Политико“, просечниот лидер во ЕУ сега има под 50 години, а сето е резултат на генерациските смени и на...

Меркел изразила поддршка за изнаоѓање решение за името во телефонски разговор...

Премиерот Зоран Заев телефонски разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел, која дала поддршка за изнаоѓање заемно прифатливо решение за спорот со Грција околу името,...

Односите меѓу ЕУ и САД загрозени поради иранскиот нуклеарен договор

Односите меѓу Европската унија и САД се загрозени поради одлуката на Вашингтон за повлекување од иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. -...

Меркел: Луѓето од Западен Балкан очекуваат конкретни резултати

Луѓето од Западниот Блакан очекуваат и сакаат конкретни и реални резултати за подобрување на нивниот животен стандард, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на...

Тачи на соочување со Меркел

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, вчера се сретнa со германската канцеларка Ангела Меркел, со која разговараше за продолжување на дијалогот за нормализација на односите...

Меркел: Да се спроведат договорите постигнати во Дијалогот Белград – Приштина

Договорите постигнати во рамките на дијалогот Белград - Приштина мора да бидат имплементирани, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со косовскиот претседател Хашим...

Меркел изрази жалење за одлуката на Трамп за Договорот со Иран

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради „тажната“ одлука на САД да се повлечат од  Договорот за нуклеарна програма склучен со Иран во 2015...