Ознака: ангела меркел

Меркел: Без европска димензија, сите се изгубени

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази загриженост поради се поприсутните аспирации за вртење грб на мултилатерализмот и насочување кон сопствената земја, додавајќи дека предизвиците на...

Страв од нови националистички конфликти

Лидерите на Франција и на Германија го критикуваа порастот на национализмот, предупредувајќи дека Европа повторно може да се врати на мрачниот курс од минатото Лидерите...

Меркел: Првата светска војна ни покажа колку изолационизмот може да биде...

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика светските лидери да го промовираат мирот избегнувајќи изолационизам и да ги поддржуваат меѓународните организации. Таа денеска одржа говор на...

Која е „професорката“ што половина век ги подучува претседателите на САД?

Речиси половина век, откако почна да работи во Белата куќа како соработничка на претседателот Линдон Џонсон, Дорис Кернс Гудвин е исклучително барана од претседателите...

Повлекувањето на Меркел ќе ја забави Европа

Евентуалните предвремени избори може да ја остават Германија, главниот политички и економски актер во ЕУ, без цврсто лидерство. Тоа, пак, сигурно ќе ѝ отежне...

Меркел: Повлекувањето од лидерската функција нема да ми ја ослабне преговарачката...

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не верува оти нејзиното постепено повлекување од лидерската позиција, ќе ја ослабне нејзината преговарачка позиција на меѓународната...

Меркел нема повторно да се кандидира за канцеларка

Германската канцеларка исто така порача дека нема да бара реизбор на лидерската позиција во партијата на конгресот што ќе се одржи во декември. Изјавите...

Зехофер: Штета што Меркел сака да се повлече од лидерското место...

Конзервативниот сојузник на германската канцеларка Ангела Меркел и министер за внатрешни работи Хорст Зехофер е незадоволен од намерата на германската канцеларка Ангела Меркел да...

Меркел: Последен мандат на местото канцелар и шеф на ЦДУ

Германската канцеларка Ангела Меркел потврди дека се откажува од лидерското место во конзервативната Христијанско-демократска унија (ЦДУ), дека нема да се кандидира за пратеник во...

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се...

Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка Ангела...