4.8 C
Skopje
29.1.2022 - 15:08

Ознака: ангела меркел

Меркел одбила ангажман во Обединетите нации

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја одби работата што ѝ ја понуди генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Тој предложи Меркел да претседава...

Мекензи Скот ја симна Меркел од врвот на листата на најмоќни...

Според „Форбс“ Бизнис-магазинот „Форбс“ ја објави листата на 100 најмоќни жени во светот, а на првата позиција се најде Мекензи Скот, поранешната сопруга на Џеф...

Аплауз и букет цвеќе за крајот на една ера

Ангела Меркел ја напушта глобалната политичка сцена, а светот се прашува дали оваа економски моќна нација во срцето на Стариот континент ќе остане стабилна...

Свечена церемонија за канцеларката во заминување Ангела Меркел

Германските сојузни вооружени сили со највисока воена церемонија за цивили, се збогуваа со канцеларката Ангела Меркел. Ова стана неофицијална церемонија за збогување со министрите за...

Меркел и полскиот премиер со заеднички став за тензиите со Белорусија

Германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, по разговорите со полскиот премиер Матеуш Моравјецки, го потврди единството на Германија и Полска во врска со мигрантската...

Меркел: Ситуацијата е драматична, не се доволни мерките што се во...

Ангела Меркел им порача на лидерите на нејзината конзервативна партија (ЦДУ) дека мерките преземени за запирање на ширењето на коронавирусот во најголемата европска економија...

Меркел: Белорусија користи беспомошни луѓе за хибриден напад на ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска по вторпат разговарала за ситуацијата на границата меѓу Полска и Белорусија со рускиот претседател Владимир Путин порачувајќи му дека...

Меркел барала од Путин да интервенира поради кризата на полско-белоруската граница

Германската канцеларка Ангела Меркел побара од рускиот претседател Владимир Путин да интервенира за кризата на полско-белоруската граница, соопшти германската влада. Во телефонскиот разговор со Путин,...

Макрон ѝ се заблагодари на Меркел за зачувување на европското единство

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа со стил ја придружуваше германската канцеларка во заминување Ангела Меркел, тврдејќи дека таа успеала да го зачува единството на...

Меркел: Гасот ќе има централна улога во енергетската транзиција

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел го поздрави договорот постигнат за време на самитот на Г20 да се запре финансирањето за изградба на нови...