Ознака: ангела меркел

Меркел: Вакцината е светло на крајот од тунелот

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика граѓаните да останат трпеливи поради ограничувањата што се во сила со цел да се забави ширењето на коронавирусот,...

Меркел најави продолжување на рестриктивните мерки во Германија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и во јануари. Таа рече дека...

Меркел повика на итна реформа на шенген-зоната

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека Европа итно треба да ја реформира својата зона на отворена граница во Шенген, во светло на неодамнешните терористички...

Меркел до Заев и Борисов: Важно е да се усогласите меѓу...

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ги потсети премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов дека мора да се усогласат едни со...

Заев разговараше со Меркел за почеток на преговорите

Во телефонскиот разговор со канцеларката на СР Германија, Ангела Меркел, премиерот Зоран Заев изрази благодарност за зголемениот ангажман на германското претседателство со ЕУ, за...

Борисов и Меркел разговарале за позициите на Бугарија и Македонија

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, остварил видеосостанок со германската канцеларка, Ангела Меркел, на кој станало збор за првата меѓувладина конференција на Македонија со Европската Унија...

Меркел: Двојно се зголеми бројот на пациенти на интензивна нега

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска изјави дека коронавирусот се однесува поинаку и поагресивно на пониски температури. Таа рече дека Германија морала да реагира воведувајќи нови...

Меркел: Ако продолжи ова темпо, за две недели ќе ја достигнеме...

Еден ден пред воведувањето на драстичните мерки против ширење на коронавирусот, во Германија се регистрирани 14.177 новозаразени, а од последниот пресек починале 29 луѓе. Како...

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови на континуирано глобално ширење...

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени...

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени ќе бидат рестораните, баровите, кината,...