Ознака: АНА

Праизведба на поемата „Скопје“ од композиторката Ана Пандевска

Инспирација за делото е градот Скопје, градот во кој самата композиторка е родена и живее и во него, како што вели, се обидува на...

„Ванчо Николески“ за „Приказни за добра ноќ на мама Ана“...

Доделени годишните награди на ДПМ Книгата „Приказни за добра ноќ на мама Ана“ од авторката Билјана С. Црвенковска, која е дел од сликовниците издадени од...

„Бушава азбука“ ни помогна да ја научиме кирилицата

Како го поминуваат летото децата на нашите иселеници - Миа, Ана и Ема Талеви Овие прекрасни мали креативни девојчиња порачуваат летниот распуст да се искористи...

„Суперхикс“ со спот ја претставува новата песна „Ана“

Групата „Суперхикс“, која минатата година прослави 25 години успешна кариера, со многу настапи и концерти, со исто темпо ја продолжува и оваа година. Деновиве...

Елза и Ана наоѓаат маѓепсана шума во „Снежното кралство 2“

На задоволство на најмладата публика, како и за повозрасните љубители на анимирани филмови, продолжението на хитот „Снежното кралство“ наскоро доаѓа во кината. Во омилениот...

Сестричките Ана и Сара од Пјаченца праќаат поздрави до Македонија!

Ви ги претставуваме сестричките Ана (8) и Сара (5) Московски, Македонки по мајка и татко, но родени во Пјаченца, Италија, каде што живеат со...

Нови идеи за размена на територии ги будат старите духови

Вооружени и маскирани лица на албански јазик им порачаа на политичарите од регионот да престанат да продаваат или да тргуваат со територии за свои...