-0.3 C
Skopje
25.2.2020 - 3:17

Ознака: анархисти

Уапсен еден од анархистите кои го вандализираа грчкиот парламент

Грчката полиција соопшти дека 36-годишeн маж е приведен на испитување по нападот на анархистичката група „Рувиконас“ (Рубикон) врз зградата на парламентот во Атина, пренесе...

Куфодинас преку Рубикон од зад решетки ја тероризира американската амбасада во...

Анархистичката група Рубикон ја вандализираше американската амбасада во Атина по вторпат во изминатите неколку месеци, овојпат поради одбивањето на грчкото обвинителство да му овозможи...

Грчки анархисти вандализираа објекти во име на терористот Димитрис Куфодинас

Група од околу 30 анархисти со палки ги искршиле прозорците на две банкарски филијали и на 11 продавници синоќа во центарот на Атина, пренесува...

Анархисти ја нападнаа општинската зграда во Алимос, Атина

Со бои, флаери и предмети, околу 10 членови на анархистичката група „Рубикон“, ја нападнаа зградата на општина Алимос во јужниот дел на Атина. Според грчките...

Тројца повредени и 66 приведени при судири меѓу полицијата и анархистите...

Повредени најмалку три лица, 66 приведени, од кои 13 уапсени, најмалку три опожарени автомобили, фрлени стотици молотови коктели, шок бомби и солзавец, употреба на...

Демонстранти се судрија со грчката полиција, уапсени 19 лица

Сериозни инциденти се случија доцна синоќа, по завршувањето на протестниот марш во Атина за одбелeжувањето на 45 годишнината од бунтот против воената хунта. Масовниот протест...

Грчки анархисти ја нападнаа Амбасадата на Иран во Атина

Членови на грчката анархистичка група „Рубикон“ рано утрово ја нападнаа Иранската амбасада во Атина, фрлајќи боја кон објектот и уништувајќи ја куќарката на полицаецот-чувар,...

Анархисти фрлија црвена боја врз зградата на грчкото МНР

Членови на грчката анархистичка група Рубикон фрлија црвена боја врз зградата на Министерството за надворешни работи во Атина. На својата интернет страница тие објавија дека...

Анархисти го нападнале францускиот Конзулат во Атина

Член на анархистичката група Рубикон е уапсен откако активисти на оваа анархистичка група ја нападнале со боја Амбасадата и Конзулатот на Франција во Атина. Електронското...