13.5 C
Skopje
24.2.2020 - 16:12

Ознака: ананас

Сe што треба да знаете за ананасот

Ананасот е овошје што го има речиси во секој поголем маркет. Интересен факт за ова тропско овошје е тоа што Кристофер Колумбо го донел...

Кокаин сокриен во ананас и декоративни фигури откриен на гранични премини...

Повеќе од 500 килограми кокаин, сокриен во ананас и декоративни фигури, се пронајдени на два гранични премини во американската сојузна држава Џорџија, соопштија денеска...

Лековитите својства на ананасот

Во народната медицина со векови се познати лековитите својства на ананасот. Од лековитите состојки, особено се издвојува бромелаинот, група ензими што ги разградуваат протеините и...