36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 17:49

Ознака: аналитичари

Книжевните аналитичари тврдат дека Шекспир бил бисексуалец?!

Новите сознанија за Вилијам Шекспир ќе бидат објавени во книга до крајот на годинава, а најконтроверзното откритие е дека во текот на 34-годишниот брак...

Предизвиците во 2020-та, каде е Македонија

СВЕТОТ ПРЕД УШТЕ ЕДНА ТУРБУЛЕНТНА ГОДИНА Македонските познавачи на политичките процеси во светот, во своите согледувања, во голема мера ги лоцираат истите геополитички предизвици за...

Државата готви извинување до граѓаните

Извинувањето би се однесувало за сите неправди нанесени кон граѓаните, и тоа од осамостојувањето и стекнувањето на независноста на државата во 1991 година, па...

Изборниот модел меѓу математиката и театарот

Аналитичарите сметаат дека, според научните параметри, на Македонија ѝ се потребни модел со една изборна единица и отворени изборни листи, кои нема да бидат...

Изборните резултати низ призмата на аналитичарите

Првиот круг од претседателската трка во државата и добиените резултати од гласањето разбирливо се во фокус на домашната и на странската јавноста. Во тој...

Нова криза во најава или само блеф

Што мислат аналитичарите за најавите на најголемата опозициска партија за своевиден „бојкот“ од нивна страна на реформските процеси како и нивно неучество во процесот...

Апсурдот се претвора во национална трагедија

Не можам да се помирам со тоа што се однесуваме како да сме украле нешто, па сега треба да го вратиме, мислам на името....

Националните безбедносни стратегии на тапет

Иако во Австрија и во Германија постои заеднички став дека европската и светската безбедност се влошени, на Русија не се гледа како на голема...