4.1 C
Skopje
29.2.2020 - 11:13

Ознака: анализа

Револтот на губитниците на глобализацијата

По десетгодишна истражувачка работа, еден научник на јавноста ѝ го претстави својот статистички приказ на глобалистичките нееднаквости во периодот 1998-2008, таканаречениот „слоновски графикон“. Кривата...

Како светот ќе го прифати името Северна Македонија?

Прифаќањето на новото име на една држава може да се одвива бавно, а анализата на британски „Економист“ сугерира дека можат да поминат и повеќе...

Како тргна целата работа со глобализацијата – финансијализација на светската економија

Анализа на д-р Сања Вујачиќ, „Геополитика“ Јуни, 1991, Баден-Баден: Дејвид Рокфелер, еден од кумовите на американскиот капитализам, ја отвора седницата на групацијата „Билдерберг“ (чиј основач...

Експерти прават анализа на составот на отпадот од Полошкиот регион

Членовите на работната група на Проектот за управување со цврст отпад во полошкиот регион ги презентираа првичните наоди од двонеделната анализа и препорачаа краткорочни...

Зошто договорот од Преспа е пораз за демократијата

Спогодбата, можеби, претставува геополитички триумф за ЕУ, но е загрижувачка за демократијата и за владеењето на правото, вредности што ЕУ тврди дека ги промовира,...

Што ќе се случи ако дојде до војна помеѓу Србија и...

Американската агенција „Асошијтед прес“(АП) објави поширок текст за планот на Косово да формира војска и во кој детално ја анализира можната реакција на Србија,...

Економската анализа на „Нова Македонија“ предизвика голем интерес во јавноста

Неодамнешната економска анализа на „Нова Македонија“, „Зошто ја заборавивме македонската економија?“, која ја објавивме во неколку продолженија, ги посочи најголемите проблеми со кои се...

Кој се плаши од национализам?

Анализа на новата провокативна книга за нациите и национализмот на израелскиот политички аналитичар Јорам Хазони И за толкувањето на национализмот постојат најмалку две страни, од...

Стратфор: Референдумот може да ги разгори националистичките чувства во двете земји

Под површината на релативната смиреност на Западен Балкан во текот на изминатата деценија, етничките тензии и националистичката страст продолжуваат да се јавуваат. Во последните...

Колкава е навистина руската моќ над Германија?

Анализа И претседателот на САД, Доналд Трамп, и голем број високи функционери во неговата администрација јавно изразија изненадувачки отворен став во кој се вели дека...