8.9 C
Skopje
29.3.2020 - 12:05

Ознака: анализа

Европејци со најголеми територијални претензии

Од државите од регионот опфатени во истражувањето на „Пју“, Бугарите и Грците имаат најголеми територијални претензии кон соседите Дали европските држави имаат територијални претензии кон соседите?...

Анализите покажаа дека РДФ отпадот од Италија е според европски стандарди

Државниот инспекторат за животна средина во координација со Министерството за животна средина и Царинската управа, на 29 јануари изврши вонреден инспекциски надзор на 15...

Бизнис-инфо

ЕЦБ ги задржа референтните каматни стапки Европската централна банка (ЕЦБ) ги потврди важечките рекордно ниски клучни каматни стапки во еврозоната и најави сеопфатна анализа на...

Стравување од нови кризи на Балканот

ИДНАТА ГОДИНА ИЗБОРИ ВО АЛБАНИЈА, ЦРНА ГОРА, СРБИЈА И ВО МАКЕДОНИЈА Во анализата на „Јуропиан Вестерн Балканс“ за случувањата во регионот во изминатата година, како...

Шест безбедносни предизвици за Европа во 2020-та

АНАЛИЗА НА „ЈУРОАКТИВ“ Во период кога Европа е фокусирана на наоѓање ефективни решенија поврзани со нејзиното дејствување на финансиско и безбедносно поле, но и во...

Анализата за ОХИС покажа дека во воздухот нема отровни супстанци

Во воздухот нема отровни супстанци, покажаа анализите на штипскиот универзитет, по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги на метил акрилат мономер биле забележани во цевките...

(Д)ефектите од Преспанската спогодба

Прашањето за недостатоците на Преспанскиот договор неодамна (одново), на невообичаено многу високо ниво, го постави и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, по средбата со германската...

Неефикасните дипломатско-конзуларни претставништва ќе бидат затворени

Анализа за работата на дипломатско-конзуларните претставништва на земјава во странство покажала дека некои од нив не го оправдале постоењето и поради тоа ќе бидат...

Технологијата е иднината на фудбалот

Пред почетокот на новата сезона во германската Бундеслига, тренерот на фудбалерите на Аугсбург, Мартин Шмид, ги подготвува своите играчи со помош на најновите технолошки...

Изборите и Преспанскиот договор како двонасочна улица

АНАЛИЗА Европскиот совет за надворешни работи објави анализа за досегашните случувања во Македонија и во Грција, како и за можните импликации на договорот од Преспа...