1.4 C
Skopje
16.12.2019 - 1:50

Ознака: Амстердам

Токио повторно избран за најбезбеден град во светот

Според Индексот на најбезбедни градови во светот објавен од „Економист интелиџенс јунит“, Токио е избран за најбезбеден град во светот, а Амстердам во Европа....

Ќе згаснат ли „црвените фенери“ во Амстердам?

Првата жена-градоначалник на главниот град на Холандија размислува за затворање на познатиот кварт на „црвени фенери“ во Амстердам поради лошите услови за работа на...

Амстердам со забрана на бензински и дизел -автомобили до 2030 година

Во изминативе неколку години повеќе од девет земји и десетина града најавија забрана на моторите со внатрешно согорување. Главно низ европските градови и држави...

Ајакс е поблиску до големото финале на ЛШ

Во првиот полуфинален меч, Ајакс го совлада Тотенхем на гости со 1-0. Реваншот е идната среда во Амстердам Ајакс забележа победа на гости над Тотенхем...

Би-би-си поради брегзит сели дел од компанијата во Холандија

Би-би-си одлучи да пресели дел од компанијата во Амстердам, Холандија, за да може да продолжи да емитува своја програма во земјите во ЕУ во...

Илјадници луѓе на марш за климата во Амстердам

Неколку илјади луѓе се собраа на главниот плоштад во Амстердам на марш, барајќи поефикасна климатска политика во Холандија. Според проценките на организаторите, во маршот учествувале...

Престрелка близу седиштето на холандската централна банка

Холандската полиција вечерва ликвидира вооружен напаѓач за време на престрелка во близина на седиштето на централната Банка на Холандија (ДНБ) во Амстердам. Како што јавија...

Забрана за патување на „Сончогледите“

Музејот на Ван Гог во Амстердам соопшти дека неговата верзија на славните „Сончогледи“ повеќе нема да може да патува, бидејќи процесот на реставрација на...

Амстердам стана подиум за електронската музика

Оваа година на фестивалот настапија повеќе од 2.500 диџеи, а на конференцискиот дел учествуваа над 550 говорници. За време на петдневниот настан, целиот град...

Двете лица избодени вчера во Амстердам се американски туристи

Двете лица што вчера беа избодени во централната железничка станица во Амстердам се американски државјани, изјави амбасадрот на САД во Холандија Пит Хокстра. Се...