Ознака: Амстердам

Без бакнување под „црвените фенери“ во Амстердам

Амстердамскиот кварт на „црвените фенери“ повторно е отворен по затварањето и рестрикциите поради пандемијата од ковид-19, пренесува „Гардијан“. Сексуалните работници ја поздравуваат можноста повторно да...

ЕП 2020 в година ќе се игра и во Амстердам

Според Холандската фудбалска асоцијација, Амстердам останува едно од местата во кои ќе се играат натпревари на Европското првенство, кое беше одложено за 2021 година...

Амстердам ќе прави мини-градини околу корпите за ѓубре

Автор: Даниел Бофи (Гардијан) По улиците во Амстердам ќе се постават мини-градини околу кантите за отпадоци како дел од експериментот за да се види дали луѓето...

Илјадници демонстранти излегоа на антирасистички протест во Амстердам

Илјадници демонстранти се собраа да го поддржат движењето „Животите на црнците се важни“ во паркот во Амстердам именуван по јужноафриканскиот борец против апартхејдот, Нелсон...

„Ноќна стража“ во хиперрезолуција помага во реставрацијата

Државниот музеј во Амстердам на интернет ја објави најдеталната фотографија досега направена од сликата „Ноќна стража“ на Рембрант, на која се гледаат секое движење...

Mеридијани

Техеран - Иран ослободи околу 70.000 затвореници поради епидемијата на коронавирус во земјата. Властите нагласија дека ќе продолжат со ослободување на затворениците сѐ до...

Токио повторно избран за најбезбеден град во светот

Според Индексот на најбезбедни градови во светот објавен од „Економист интелиџенс јунит“, Токио е избран за најбезбеден град во светот, а Амстердам во Европа....

Ќе згаснат ли „црвените фенери“ во Амстердам?

Првата жена-градоначалник на главниот град на Холандија размислува за затворање на познатиот кварт на „црвени фенери“ во Амстердам поради лошите услови за работа на...

Амстердам со забрана на бензински и дизел -автомобили до 2030 година

Во изминативе неколку години повеќе од девет земји и десетина града најавија забрана на моторите со внатрешно согорување. Главно низ европските градови и држави...

Ајакс е поблиску до големото финале на ЛШ

Во првиот полуфинален меч, Ајакс го совлада Тотенхем на гости со 1-0. Реваншот е идната среда во Амстердам Ајакс забележа победа на гости над Тотенхем...