11.8 C
Skopje
20.11.2019 - 6:22

Ознака: амнестија

Амнестијата – македонски октопод со отровни краци

ПОЛИТИЧКИ НАЈЗЛОУПОТРЕБУВАН ИНСТРУМЕНТ НА ШТЕТА НА ПРАВОТО Амнестијата одамна стана политички инструмент во Македонија: користењето на правните инструменти како форма со употребна вредност во политиката...

Амнестијата на криминалот поважна од европската иднина

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од...

Заев: Амнестиите се завршена работа

Премиерот Зоран Заев е убеден дека веќе нема амнестии и оти последна била таа дадена во процесот на помирувањето во Собранието. И Парламентот, како...

Кога правниците ќе замолкнат

Судските процеси во врска со 27 април станаа флагрантен доказ за непостоење на правна држава, од моментот кога поради политички побуди и со противуставен...

Заради уставните измени се маневрира и по мински полиња

Пленарната собраниска седница, закажана на 9 јануари, на чиј дневен ред е усвојување на амандманите со кои спогодбата со Грција ќе се имплементира во...

Уште петмина амнестирани за настаните од 27 април

Уште пет лица обвинети за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија добија амнестија. Станува збор за лица кои беа обвинети...

Неопходни маневри или тактични итроштини за двотретинското мнозинство

Заклучно со вчерашниот ден позитивно мислење е дадено по 15 барања за амнестија, а за другите 14 е дадено мислење дека по барањата не...

Амнестирани организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“

Кривичниот совет на одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по доставени барања во врска со...

Позитивно мислење за три нови амнестии, 14 други се одбиени

Основните јавни обвинителства согласно Законот за амнестија доставија мислење по поднесените барања за амнестија до Основниот суд Скопје 1 Скопје. Основното јавно обвинителство за гонење...

Иванов: Разликата меѓу моите помилувања и сегашната амнестија е во целите

Одлуките за помилување ги донесов за да спречам хаос во државата, а одлуката за амнесија се донесе за да се озаконат уцените со кои...