Ознака: Америка

Дали Америка станува олигархија?

Растечката нееднаквост ги загрозува најосновните демократски принципи во САД Мајкл Томаски Пит Бутиџеџ, кој покажа импресивна умешност како добро се поставуваат работите уште во првите денови...

Луѓето на Трамп се заканија дека Америка ќе ги повлече трупите...

Високите претставници на Националниот совет за безбедност на Соединетите Американски Држави, шефот на Советот за европски прашања Џон Ерат и директорот за Балкан, Бред...

Нова стратегија на Трамп за Блискиот Исток

Американските политички лидери во минатото ги користеа говорите во Каиро за да ги објаснат целите на САД на Блискиот Исток. Актуелниот државен секретар на...

Харадинај до Путин: Русија е таа што го дестабилизира Балканот, не...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му одговори на рускиот претседател Владимир Путин, кој за српските медиуми изјави дека САД се дестабилизирачки фактор на Балканот, порачувајќи...

Америка повеќе не може да си ја дозволи улогата на светски...

Фискалната неодговорност влијае на многу повеќе работи отколку само на домашните програми на американската влада. Во годините што доаѓаат, таа ќе влијае и на...

Иселеници од Австралија и од Америка со писмо до претседателот Иванов

Во имe на „Македонскиот манифест“ од Австралија и од Америка и од долупотпишаните Mакедонци од Мелбурн, Австралија (собирањето потписи продолжува), како и од поддржувачите...

Америка се закани дека ќе ги уништи новите руски нуклеарки

Американската амбасадорка во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон, предупреди дека Русија мора да престане со развој на нови ракети што можат да носат нуклеарни боеви...

Америка на прво место среде Обединетите нации

Дали Трамп ќе биде истиот оној лидер што се води од мотото „Америка на прво место“ или овој пат повеќе ќе ги почитува дипломатските...

Америка сака преговори со Северна Кореја и нов договор со Иран

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД се подготвени да ги обноват преговорите со Северна Кореја, чија цел би била нејзина денуклеаризација до...

Четиридневна работна недела во замена за подолги смени

Дали четиридневната работна недела со смени во траење од 10 часа би помогнала, одмогнала или би немала никакво влијание врз продуктивноста во работењето, е...