Ознака: Америка

Поттик Америка да го разбие сојузништвото меѓу Русија и Кина

Актуелните геополитички раздвижувања се тема на голем број анализи во академската сфера, но и коментари во медиумите, при што честопати јавноста е сведок на...

Како поделената Америка го следеше гласањето за импичмент

  Доналд Трамп стана третиот претседател во историјата на САД чие отповикување беше изгласано од мнозинството во Претставничкиот дом на Конгресот, откако конгресмените ја поддржаа...

Русија и Америка заеднички се борат против тероризмот

Руските и американските разузнавачки агенции ја продолжуваат соработката во борбата против тероризмот, изјави денеска директорот на руската Надворешна разузнавачка служба, Сергеј Наришкин. - Ние работиме...

Америка го призна геноцидот врз Ерменците и предложи санкции за Турција

Претставничкиот дом на САД убедливо со огромно мнозинство донесе резолуција со која го прогласи масовното убивање на Ерменците во Отоманската Империја за геноцид, а...

Америка ќе произведе суперкомпјутер од 600 милиони долари

Нуклеарниот резерват на Америка ќе биде управуван од суперкомпјутер што е помоќен од најдобрите 100 суперкомпјутери комбинирани заедно Нуклеарните резерви на Соединетите Американски Држави ќе...

Паниката на актуелната суперсила Америка

Историјата нѐ учи дека кога една глобална суперсила паѓа, таа треба да се обиде меко да слета и да комуницира со веројатниот наследник за...

Два града обединети во трагедија карактеристична само за Америка

Во помалку од 24 часа овој викенд, два града на раздалеченост од безмалку 2.500 километри се обединија во трагедија која е карактеристична само за...

Америка мора да ја претстави својата визија за Кина

Минксин Пеи Од сите промени во американската надворешна политика што ги направи администрацијата на претседателот Доналд Трамп, најголеми последици има усвојувањето на конфронтациски став кон...

Дали Америка ќе стане социјалистичка држава?

Верувам дека секој Американец треба да има стабилно и достоинствено домување, здравствена грижа, образование. Повеќето од основните потреби за одржување на модерниот живот треба...

Трамп ја обвинува ЕУ дека ја јакне економијата на грбот на...

Американскиот претседател тврди дека Европската централна банка се обидува да ја зајакне европската економија и да го ослабне еврото за да стекне конкурентска предност во...