31.8 C
Skopje
25.6.2021 - 12:33

Ознака: Американски

Кејт Брнз – најдобриот американски амбасадор

Во понеделникот, 12 април 2021, сум направил мал чекор за подобрување на здравствената состојба во Македонија, а голем за мене. По заслуга на управата...

Американските државни агенции станаа жртви на голем сајбер-напад

Според американските новински агенции, сајбер-нападот го извршила руската група „Коузи беар“. „Коузи беар“, исто така позната како „Напредна постојана закана 29“ (АПТ 29), работи...

Внимавајте на децата и во детските базени

Дури десет проценти од давењата на децата се случиле во детските шарени базени, кои на возрасните им изгледаат комплетно безбедно. Просечната длабочина во која...

Американски бомбардери и ловци го честитаа македонското членство во НАТО

Авиони на американското воено воздухопловство придружувани од воени авиони на Грција вчера го прелетаа македонското небо. Прелетувањето беше изведено во чест на македонското членство...

Рускиот „с-400“ наспроти американскиот „б-21“?

САД развиваат нова генерација стелт-технологија како одговор на брзата модернизација на руските и кинеските технологии за противвоздушна одбрана Воздухопловните сили на САД се подготвуваат за...

Европа капитулира пред американскиот притисок за нуклеарките

Германија и Франција, клучните членки на Европската Унија, не го издржаа притисокот од Вашингтон и де факто прифатија Европа во иднина повторно да стане...

Американските подморници на кинески нишан

Кинески дронови ќе ги демнат американските подморници во Пацификот Кина постепено ги подобрува антиподморничките капацитети за да се справи со големата нерамнотежа во подводниот свет....

Американските нуклеарки адут во односите помеѓу Вашингтон и Анкара

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп изминатите денови повторно ги разгледува плановите за преместување на нуклеарните бомби „б-61“ од базата Инџирлик, која се наоѓа на...

Дали американскиот нуклеарен арсенал е посилен од рускиот или обратно?

Анализа на експерти од САД Според статистичките податоци, бројот на нуклеарни боеви глави од времето на Студената војна е значително намален. Меѓутоа, по излегувањето на...

Американски бродови кон Сирија, Русија на штрек

Русија ја зголеми борбената подготвеност на црноморската флота, во очекување одмазднички напади против сириската војска, по наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума....