Ознака: американски војници

Во иранскиот напад во Ирак повредени се над 100 американски војници

Бројот на повредени американски војници во иранскиот напад на воена база во Ирак на почетокот на јануари порасна на 109, што е 45 повеќе...

Во иранскиот ракетен напад 50 американски војници добиле повреди на мозокот

Пентагон го ревидира на 50, бројот на американските војници кај кои се дијагностицирани трауматични повреди на мозокот (ТБИ), по нападот од Иран на 7...

Во иранскиот напад врз американските бази повредени биле 11 војници

Најмалку 11 американски војници се повредени во иранскиот напад врз двете американски воени бази во Ирак, соопшти вчера американската Централна команда, иако претходно американската...

Петорица војници од САД украле 200.000 долари во Авганистан

Петмина војници се обвинети за кражба на 200.000 долари во периодот меѓу јули 2009 година и јануари 2010 година, додека заедно биле распоредени во...

Американските војници ќе бидат преместени од Сирија во Ирак

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер порача дека се очекува сите американски војници што се повлекуваат од северна Сирија да се преместат во западен...

Се запали авион со американски војници на аеродром во Ирска

Авион со американски војници денеска се запали на ирскиот аеродром „Шенон“ непосредно пред полетувањето, поради што се прекинати сите летови на аеродромот, објави телевизијата...

Убиени двајца американски војници во Авганистан по посетата на Помпео

Двајца припадници на американските вооружани сили се убиени во Авганистан, само еден ден по посетата на државниот секретар на САД, Мајк Помпео, во Кабул,...

Иран бара повлекување на американските војници од Сирија

Ирански официјални претставници денеска изјавија дека Сирија е водечки надворешно-политички приоритет на Иран и дека американските војници треба да се повлечат од земјата, како...

Американскиот генерал Џозеф Вотел тврди дека ИД во Сирија не е...

Командантот на американските сили на Блискиот Исток, Џозеф Вотел изјави дека претседателот Доналд Трамп не се консултирал со него за повлекување на војниците од...

Трамп го потпиша указот за повлекување на американските војници од Сирија

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ за претстојното повлекување на американските војници од Сирија. Ова го соопшти претставник на Пентагон кој не кажа други детали. Трамп...