Ознака: Американските

ЦИА знаела за распадот на Југославија уште во 1970-тите

Декласифицирани документи на американските служби Карти на американската Централна информативна агенција (ЦИА) на кои била симната ознаката „тајно“, кои се објавени неодамна, говорат дека САД...

Балканска атака над американските разузнавачи

Сериозно заболување засега познато како синдромот Хавана, за кое не се знаат причините, ги напаѓа американските разузнавачи, дипломати и нивните семејства... Најновиот ваков случај...

Карал – најстариот центар на американските цивилизации

Научниците веруваат дека Карал е најстар град во Јужна Америка и еден од најстарите градски центри на целиот американски континент. Археолошкиот локалитет се наоѓа...

Проклетството на нулата и американските претседатели

Познатиот македонски астролог Зоран Крстевски предвидува (2) Познатиот македонски астролог Зоран Крстевски по повод инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, на 20 јануари,...

Помилувањата скриен адут на американските претседатели

Претседателот во заминување Доналд Трамп го помилува својот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин, во редок чин на покажување милост. Флин се изјасни...

Дали Флорида е клучната сојузна држава за американските избори?

Сојузната држава што предизвикува восхит кај републиканците, а важи за ноќна мора за демократите повторно претставува фронт, и како во 2016 година, таа може...

Хронологија на болести на американските претседатели

Од 1967 година, американските претседатели само трипати го искористиле правото да се повикаат на 25-от амандман. Во 1985 година, претседателот Роналд Реган поради колоноскопија...

Дали „големите“ ќе се вмешаат во американските избори?

Новите анкети покажуваат дека мнозинството Американци веруваат дека странски влади ќе се обидат да се вмешаат во претседателските избори закажани годинава, меѓу кои има...

Колку трошат американските градови за полициските служби

Во еден извештај од 2017 година од неколку американски невладини организации се анализираат полициските буџети во поголемите градови во САД. Ажурираните податоци за 2020...

Американските затвори како темпирана корона-бомба

Затворите се најдоа на осмото место на листата на „Њујорк тајмс“ на најпогодени институции и локации во САД. На првото место на списокот се...