38.8 C
Skopje
30.7.2021 - 16:21

Ознака: амбасадор

Сергеј Баздникин нов амбасадор на Русија во Македонија

Рускиот претседател Владимир Путин го назначи Сергеј Баздникин за амбасадор во Република Македонија, јави ТАСС. Указот за назначување на новиот амбасадор беше објавен заедно со...

Грчкиот амбасадор во Москва повикан на разговор во руското МНР

Руската влада го повика на разговор грчкиот амбасадор во знак на протест поради протерувањето на двајца руски дипломати, како дел од несогласување околу плановите...

Демонстрирајте вистинско чувство за национален интерес

Во интервју за „Нова Македонија“ амбасадорот на Франција вели дека треба да се демонстрира вистинско чувство за национален интерес тогаш кога треба да се донесат...

Димовски: Амбасадорот Наумовски ќе биде вратен на консултации во Скопје

Нема недоразбирања и нема заобиколувања. Должност на нашите дипломатски претставници во странство е да бидат во постојан контакт и да се стават на услуга...

Во Македонија многу ѝ веруваат на Словенија

Интервју со Милан Јазбец, амбасадор на Р. Словенија во Р. Македонија Македонија сега е пример дека целиот регион може да оди напред. Можеби ќе звучи...

Шчербах: Ако сме принудени, ќе одговориме со реципрочни мерки

Протерувањето на рускиот дипломат од Македонија беше избрзан чекор, без детално да се истражи она што го соопшти британската страна, истакна денеска рускиот амбасадор Олег...