33.8 C
Skopje
4.8.2021 - 11:48

Ознака: амбасадор

Британија го брани својот амбасадор, Трамп со гневни критики

Британската влада изрази целосна поддршка за својот амбасадор во САД, Ким Дерок, откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака повеќе „да има...

Тимоние: Идејата на Франција не е да го блокира проширувањето

Амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, се обиде да го објасни и ублажи категоричниот став на францускиот претседател Емануел Макрон во врска со...

Гордан Николов – амбасадор на Форумот на словенските култури

На свеченоста што се одржа по повод јубилејот - 15 години на Форумот на словенски култури, Гордан Николов, директорот на Музејот на Македонија, од...

Шведскиот амбасадор: Позитивната препорака на ЕК ќе придонесе во трговските односи...

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, денеска оствари работна средба со амбасадорот на Шведска во земјата, Матс Стефансон. На средбата министерката Апостолска...

Македонија треба да исполни и други услови освен името

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за „Нова Македонија“ Деновиве во Битола беше одбележана 100-годишнината од Версајскиот договор. Поводот го искористивме за разговор за „Нова Македонија“ со...

Рикер: Земјата сега е на вистинското место во Европа и во...

Историскиот Преспански договор го отвори патот Северна Македонија да стане 30-та членка на Алијансата и да ја забрза нејзината европска интеграција. Земјата сега е...

Промовирана книгата „Мартин Крпан – дипломат и воин“ од амбасадорот Милан...

Книгата „Мартин Крпан - дипломат и воин“ од проф. Милан Јазбец, актуелен амбасадор на Словенија во Македонија, беше промовирана завчеравечер во мултимедијалниот културен центар...

Пакистан го повлече амбасадорот од Њу Делхи

Пакистан го повлече својот амбасадор од Њу Делхи на консултации по ескалација на тензиите со нуклеарно оружената соседна Индија, изјави денеска портпарол на пакистанското...

Баздникин: Од одлуките во наредните недели ќе зависи иднината на Македонија

Република Македонија доживува клучен момент во својата историја, а од одлуките кои ќе бидат донесени во наредните неколку недели ќе зависи иднината на државата,...

Политичката целисходност сѐ повеќе доминира над владеењето на правото

ОЛЕГ ШЧЕРБАК, АМБАСАДОР НА РУСКА ФЕДЕРАЦИЈА За перспективите на руско-македонската соработка, очекувањата од својот наследник, за Македонија помеѓу Западот и Русија, претстојниот референдум и, конечно,...