Ознака: амбасадор

Зоран Попов ќе биде нов македонски амбасадор во САД

Сегашниот државен секретар во Министерството за надворешни работи, Зоран Попов треба да биде нов амбасадор на Македонија во Соединетите Американски Држави, изјави претседателот Стево...

Анџела Прајс Агелер номинирана за амбасадор на САД во Македонија

Белата куќа објави список со имиња кои претседателот Џо Бајден планира да ги номинира за амбасадорските места на САД во неколку држави, меѓу и...

Владата го овласти амбасадорот Дане Талески да изрази согласност за приемот...

Владата го овласти амбасадорот Дане Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО. – Владата на Република Северна Македонија денеска одржа...

Пендаровски: Фрчковски не е кривично осуден за ниту едно дело

Професорот Љубомир Фрчкоски, кој неодамна со указ на претседателот Стево Пендаровски, е назначен за амбасадор на земјава во ООН во Њујорк, не е осуден...

Пендаровски го назначи Фрчкоски за ополномоштен амбасадор во ООН

Претседателот на државата Стево Пендаровски со указ го назначи професорот Љубомир Фрчкоски за ополномоштен амбасадор на Македонија при Организацијата на Обединетите нации во Њујорк,...

Османи: Амбасадор во Софија ќе биде еден од најискусните дипломати од...

За амбасадор во Софија ќе биде испратен еден од најискусните дипломати во Министерството за надворешни работи. Владата го прифати предлогот на МНР за амбасадор...

По разговорот меѓу Макрон и Бајден, Франција го враќа амбасадорот во...

Франција ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон следната недела, откако претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Џозеф Бајден, во телефонски...

Иран збогатува ураниум, но за мирољубиви и цивилни цели

Амбасадорот на Иран, Сејјид Мохаммад Јавад Расули, ексклузивно за „Нова Македонија“ Сѐ додека не се обнови целосното и безусловно спроведување на Нуклеарниот договор од страна...

Кејт Брнз – најдобриот американски амбасадор

Во понеделникот, 12 април 2021, сум направил мал чекор за подобрување на здравствената состојба во Македонија, а голем за мене. По заслуга на управата...

Бајден може да го назначи Обама за нов амбасадор во Велика...

Иако официјалните резултати од претседателските избори во САД во 2020 година сè уште не се објавени, Џо Бајден наводно веќе започнал план за транзиција...