Ознака: амбасадор

По разговорот меѓу Макрон и Бајден, Франција го враќа амбасадорот во...

Франција ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон следната недела, откако претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Џозеф Бајден, во телефонски...

Иран збогатува ураниум, но за мирољубиви и цивилни цели

Амбасадорот на Иран, Сејјид Мохаммад Јавад Расули, ексклузивно за „Нова Македонија“ Сѐ додека не се обнови целосното и безусловно спроведување на Нуклеарниот договор од страна...

Кејт Брнз – најдобриот американски амбасадор

Во понеделникот, 12 април 2021, сум направил мал чекор за подобрување на здравствената состојба во Македонија, а голем за мене. По заслуга на управата...

Бајден може да го назначи Обама за нов амбасадор во Велика...

Иако официјалните резултати од претседателските избори во САД во 2020 година сè уште не се објавени, Џо Бајден наводно веќе започнал план за транзиција...

Кинескиот амбасадор во Израел пронајден мртов во својот дом

Кинескиот амбасадор во Израел, Ду Веи, е пронајден мртов во неговиот стан северно од Тел Авив, соопштија вчера израелските власти. Тие посочија дека израелската...

Збогум за амбасадорот на македонската народна песна

Легендарниот интерпретатор на македонска народна музика Ѓорѓи Желчевски, кој почина во понеделникот во својот дом во Белград, на 82 години, зад себе остави многу...

Пајо Авировиќ поставен за Специјален пратеник на претседателот при Постојаниот совет...

Претседателот Стево Пендаровски, потпиша указ за поставување на Пајо Авировиќ на должноста Специјален пратеник на Претседателот на Македонија, при Постојаниот совет на Меѓународната Организација...

Мексиканскиот амбасадор во Аргентина даде оставка

Мексиканскиот амбасадор во Аргентина даде оставка откако беше обвинет за кражба, објави Би-би-си. Но, како причина за својата оставка, 77-годишниот Рикардо Валеро наведе здравствени...

Владеењето на правото има централно значење за Франција и за сите...

ИНТЕРВЈУ СО ФРАНЦУСКИОТ АМБАСАДОР, КРИСТИЈАН ТИМОНИЕ Франција изминатиов период е во фокусот на домашната јавност по блокадата за одредувањето датум за почеток на пристапните преговори...

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори, додека 22 биле против. Во...