33.8 C
Skopje
4.8.2021 - 12:28

Ознака: амбасадорка

На роденденот на кралицата, британската амбасадорка ќе носи креација на Магдалена...

Одржливата мода не само што ги спречува текстилната и модната индустријата да влијаат негативно на животната средина туку создава и нови зелени работни места...

Фатмир Бесими ја претстави реформската агенда

Министерот за финансии Фатмир Бесими оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз, која беше придружувана од директорот на УСАИД во...

Хилари Клинтон добива нова висока функција

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден размислува во својата администрација да ја вклучи и поранешната кандидатка за претседател и државна секретарка, Хилари Клинтон, која би...

Амбасадорката Ким: Договорот Косово-Србија голем чекор за мирот и напредокот

Американската амбасадорка во Албанија, Јуриј Ким го поздрави договорот потпишан меѓу Косово и Србија во Белата куќа. Таа оцени дека договорот за економска нормализација...

Спасовски: Старт на преговорите за време на германското претседавање со ЕУ

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, денеска ја прими амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Гизела Холштајн и ѝ изрази честитки за започнувањето на нејзиниот...

Турската амбасадорка во Косово повредена во сообраќајка во која загинаа три...

Сообраќајна несреќа со смртни последици, во која учествуваше и службеното возило на Амбасадата на Турција во Косово, во кое била и амбасадорката Кивилчим Килич,...

Избраничката на Трамп чека виза за Македонија

Ако биде именувана, Кејт Мери Брнс ќе биде осмиот амбасадор на САД во земјава и ова би било нејзина прва позиција како амбасадорка, а...

Американската амбасадорка во ОН поднесе оставка

Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли поднесе оставка на функцијата. Американскиот претседател Доналд Трамп ја прифатил нејзината оставка, јавија американски медиуми. Портпаролката на Белата куќа...