Ознака: амбасадори

Воената дипломатија фрлена на маргините

Влеговме во НАТО, а ги заборавивме воените аташеи? Безбедносни експерти сметаат дека политичките партии не го разбираат темелно функционирањето на воената дипломатија, која е витален...

Пендаровски се сретна со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Претседателот Стево Пендаровски одржа средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група, акредитирани во Македонија. На средбата присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски,...

Османи и Филипче ги информираа амбасадорите за состојбата со коронавирусот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, организираше заеднички видео-брифинг со Министерот за здравство Венко Филипче со претставниците на сите дипломатско-конзуларни претставништва и мисии акредитирани...

Белорусија ги отповика своите амбасадори од Полска и Летонија

Белорусија ги отповика своите амбасадори од Полска и Летонија и побара од двете земји да го намалат бројот на дипломати во нивните амбасади во...

Заев на средби со амбасадорите на Полска и Хрватска

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска го прими амбасадорот на Република Полска, Н.Е. Војциех Тицињски и Нивес Тигањ, амбасадорка на Република Хрватска во нашата...

Заев ги брифираше амбасадорите на ЕУ: Темелни реформи на општеството

Премиерот Зоран Заев со владина делегација денеска одржа утринска брифинг средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во нашата држава. На брифингот премиерот Заев...

Амбасадорите и конзулите за април и мај ќе земат за 20...

Вонредните и ополномоштени амбасадори и генералните конзули за април и мај ќе земат плата помала за 20 отсто, одлучи Владата на онлајн седница, како...

Димитров на работен појадок со резидентните aмбасадори на земји-членки на ЕУ

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на работен појадок со резидентните амбасадори на земји членки на Европската Унија, организиран од страна на...

Старателството на амбасадорите е генерирано од домашните политичари

Се чини дека амбасадорите веќе не ни мораат да ја понудат или дипломатски да ја пренесат политичката порака, туку домашните политичари самите, отворено или...

Пчелите – наши амбасадори и хранители

ВО ИСЧЕКУВАЊЕ НА НАЈАВЕНИТЕ „ОСКАРИ“ ЗА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ Дури и како загрозен вид, пчелите можат да станат вреден извор на финансии, кои ќе го полнат...