15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 3:26

Ознака: амбасада

Државни почести при предавањето на акредитативите на новата амбасадорка во Австралија

Новата македонска амбасадорка во Австралија, Билјана Стефановска Сековска, утринава ги предаде акредитативите на генералниот гувернер на Австралија Дејвид Хрли. Церемонијата на предавање на акредитативите помина...

Се испитуваат сомнежи за „синдромот Хавана“ во американската амбасада во Виена

Американскиот Стејт департмент соопшти дека ги истражува извештаите за можни необјаснети здравствени проблеми меѓу персоналот во амбасадата на САД во Виена. Списанието „Њујоркер“ објави дека...

Османи официјално ја отвори македонската амбасада во Словачка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Братислава официјално ја отвори македонската амбасада во Словачка, во присуство на својот колега, шефот на словачката...

Русија протера двајца вработени во холандската амбасада

Руското Министерство за надворешни работи објави денеска дека протерало двајца вработени во холандската амбасада во Москва, пренесува РТ. „Му кажавме на претставникот на холандската амбасада...

Ирачката шиитска милиција вети дека нема да ја напаѓа aмбасадата на...

Ирачката проиранска милиција Катаиб Хезболах вчера вети дека нема да ја нападне американската амбасада во Багдад на првата годишнина од атентатот врз иранскиот воен...

Aмбасадата на САД донира опрема од 460.000 долари за МВР

Aмбасадата на САД донира 460.000 долари за Министерството за внатрешни работи. Донацијата се состои од медицинска опрема и опрема за лична заштита и компјутерска...

Хондурас најави дека ќе ја премести амбасадата во Ерусалим до крајот...

Претседателот на Хондурас, Хуан Хернандез, изјави дека земјата се надева оти ќе ја премести својата амбасада во Ерусалим до крајот на оваа година, пренесува...

Србија ја преместува амбасадата во Ерусалим, Косово ќе воспостави дипломатски осноси...

Американскиот претседател, Доналд Трамп, пред состанокот со претставниците на Србија и Косово, во Белата куќа, соопшти дека Србија се согласила да ја премести амбасадата...

Драган Јордановски нов македонски амбасадор во Естонија

Премиерот Оливер Спасовски денеска имаше средба со Драган Јордановски, иден амбасадор на нашата земја во Естонија. - На средбата беше истакнато дека функционирањето на нашите...

Кандидатот за премиер на Канада вети дека ќе ја премести амбасадата...

Канадскиот пратеник и кандидат за премиер, Ерин О’Тул, вети дека ако биде избран, ќе ја премести амбасадата на својата земја во Израел од Тел...