Ознака: амбасада

Амбасадорката на Шведска во посета на Битола

Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски денес имаше средба со амбасадорката на Кралството Шведска, н.е. Кристин Форсгрен - Бенгтсон. На средбата, градоначалникот Коњановски ја информираше...

Антонов: Руската амбасада во САД е блокирана, во Вашингтон одбиваат средби...

Амбасадорот на Русија во САД Анатолиј Антонов денеска изјави дека амбасадата во Вашингтон „се наоѓа под блокада“, сметките на дипломатско-конзуларните преставништва на Русија во...

Американската амбасада ги советува своите државјани да ги избегнуваат големите француски...

Американското дипломатско претставништво во Франција предупредува на ризик од „тероризам“ и „нарушување на граѓанскиот ред“, но и на „собири“ оваа недела „кои можат да...

Франција ја враќа својата амбасада од Лавов во Киев

Франција денеска соопшти дека нејзината амбасада во Украина ќе се врати во главниот град Киев од западниот град Лавов, каде што беше преместена на...

Нашата земја и Кина заеднички промовираа размена и меѓусебна доверба

Медиумски прием на Кинескиот пролетен фестивал Според статистичките податоци на кинеските власти, билатералната трговија меѓу Кина и нашата земја во 2021 година пораснала за 56,7...

Се очекува предлог за македонски амбасадор во Бугарија

За неколку дена ќе има предлог за македонски амбасадор во Бугарија, најави министерот за надворешни работи Бујар Османи во изјава за БТВ. Османи смета дека...

Мијалков бара реакција од израелската амбасада за тврдењата дека може да...

Одбраната на Мијалков бара израелската амбасада да реагира по тврдењата дека нивниот клиент „имал блиски врски со Израел“. Адвокатите на екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков...

МНР: Се врачуваат првите 100 мобилно издадени пасоши преку Амбасадата во...

Во процес на врачување се првите 100 македонски биометриски пасоши, издадени преку Амбасадата во Лондон. Воспоставувањето на базната станица во амбасадата го поедностави и...

МНР се фали со издавањето пасоши во Берлин – над 70...

Воспоставувањето на базната станица за издавање на патни исправи во македонската амбасада во главниот град на Германија започна да ги дава првите резултати, соопшти...

Државни почести при предавањето на акредитативите на новата амбасадорка во Австралија

Новата македонска амбасадорка во Австралија, Билјана Стефановска Сековска, утринава ги предаде акредитативите на генералниот гувернер на Австралија Дејвид Хрли. Церемонијата на предавање на акредитативите помина...