10.8 C
Skopje
23.4.2019 - 10:55

Ознака: амандмани

Продолжуваат разговорите на работните групи за законот за јавно обвинителство

Разговорите меѓу работните групи на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши и идниот статсус на Специјалното...

Министерство за правда: ВМРО-ДПМНЕ не доставила амандмани

Министерството за правда денеска до крајот на работното време не ги добило амандмани од ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за јавно обвинителство, кои лидерот на партијата...

Во следните неколку дена ќе се објават Уставните амандмани во Службен...

По исполнување на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, Владата на Република Македонија, ќе го објави во...

И амандманите се користат за собирање пaртиски поени

ПОЛИТИКАТА И ПАЗАРОТ - ТОЛКУ РАЗЛИЧНИ ИЛИ МОЖЕБИ СЛИЧНИ Започна третата и последна фаза од уставните измени, обврска што произлегува од спогодбата од Мала Преспа....

Поднесени седум амандмани на уставните измени

До Собранието на Република Македонија во законскиот рок пристигнале седум амандмани на предлог-амандманите на Уставот и тоа два од Алијанса на Албанците, еден од...

Старите сомневања и во новата верзија на амандманите

Задоволството на носителите на проектот за уставни измени и на нивните поддржувачи за напредувањето во фазите за имплементација на спогодбата од Мала Преспа во...

Какви предлози произлегоа досега

ЈАВНА РАСПРАВА ЗА ИЗМЕНИТЕ ВО УСТАВОТ Веќе поминаа три од предвидените пет јавни расправи за четирите амандмани за промена на Уставот на Република Македонија со...

ЕП усвои амандмани со кои се бара екстрадиција на Груевски

Европратениците ги усвоија двата амандмани кои бараат од Унгарија да го екстрадира експремиерот Никола Груевски во Македонија. Групите на Социјалдемократите и на Зелените пред неколку...

„Катимерини“: Атина и Скопје преку дипломатски канал се консултираат за амандманите

Постои отворен дипломатски канал на комуникација меѓу Атина и Скопје, за да се избегнат можни варирања од духот на Договорот од Преспа во уставната...

Под правот што се крена по Груевски останаа амандманите, буџетот, загадувањето…

Додека еден дел од познавачите на состојбите смета дека премногу значење ѝ се дава на целата ситуација, со бегството на поранешниот премиер и се...