29.8 C
Skopje
23.6.2021 - 12:07

Ознака: „Амазон“

„Амазон“ сака да го купи „МГМ“ за 9 милијарди долари

Интернет-гигантот „Амазон“, наводно, преговара за купување на легендарното холивудско студио „Метро Голдвин Маер“ за 9 милијарди долари. „Метро Голдвин Маер“ е едно од најпознатите холивудски...

Безос води против Бајден со 1-0 во соочувањето помеѓу „Амазон“ и...

Минатонеделното гласање против формирање на синдикат од страна на мнозинството работници во складиштето на „Амазон“ во американската сојузна држава Алабама, беше поттикнато од повеќе...

Безос е најбогат на светот четврта година во низа

Годишната листа на милијардери на „Форбс“ вклучува рекордни 2.755 лица (660 повеќе од минатата година), а е предводена од основачот на интернет-страницата „Амазон“, Џеф...

„Амазон“ ќе го менува новото лого бидејќи потсетува на Адолф Хитлер

Компанијата „Амазон“ ќе го менува главното лого на апликацијата за купување по реакцијата на клиентите, бидејќи последниот редизајн потсетува на Адолф Хитлер, пренесуваат светските...

Империјата на „Амазон“ отвора прашања за заштитата и ризиците за податоците

Податоците за вашите нарачки, информациите за вашата кредитна картичка, дури и вашите интимни здравствени информации би можеле да бидат во ризик. Компанијата за онлајн-трговија...

Безос се фати во костец со најбогатиот човек во Индија на...

Поранешниот извршен директор на „Амазон“, Џеф Безос, влезе во судски спор со најбогатиот човек во Индија, Мукеш Амбани, кој е извршен директор на „Рилајанс“....

Повлекувањето на Безос отвора нова ера за „Амазон“

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, реши дека да поднесе оставка од функцијата главен извршен директор на „Амазон“. Тој ќе ја предаде функцијата на...

Во Амазон електричните јагули ловат во јато

Реката Амазон повторно ни покажа колку малку знаеме за животните. Длабоко во бразилскиот слив на Амазон научниците за првпат забележале електрични јагули како ловат...

„Амазон“ воведе домашен дрон што се користи како аларм

„Амазон“ направи дрон со мали димензии што има вградена камера и кој може да се користи во внатрешноста на куќа или стан. Првенствено е...

Најбогатиот човек на светот се најде во небрано

Во јануари Џеф Безос беше желен да се дружи со елитата на Вашингтон која ја покани во неговата вила вредна 23 милиони долари, иако...