8.1 C
Skopje
27.10.2020 - 1:18

Ознака: Амазонија

Не запираат политичките превирања додека горат „белите дробови“ на светот

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека пожарите во Амазонија се „меѓународна криза“ и повика тие да бидат највисок приоритет на агендата на самитот на...

Исчезнуваат шумите во Амазонија, ситуацијата никогаш полоша

Уништувањето шуми во регионот Амазонија оваа година е најголемо во изминатите 10 години, покажуваат податоци од бразилската Влада. Тоа најмногу е предизвикано од илегалното сечење...