Ознака: Амазонија

Болсонаро ја одби понудената помош од Г7 за пожарите во Амазонија

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, ја одби помошта на лидерите на Г7 во борбата против пожарите во Амазонија, нарекувајќи ја колонијалистички акт. Претходно, францускиот претседател Емануел...

Леонардо ди Каприо донираше 5 милиони долари за дождовните шуми

Организацијата за животна средина на Леонардо ди Каприо донираше 5 милиони долари (4,1 милиони фунти) за да им помогне за обнова на дождовните шуми...

Помош од дваесет милиони долари за пожарите во Амазонија од Г7

Лидерите на земјите од групата 7 на самитот во Бијариц, Франција, денеска постигнаа договор за финансиска помош од 20 милиони долари, со цел да...

Чуварите на Амазонија го бранат својот дом

  Домородното население порача дека нема да се откаже од борбата за заштита на дождовната шума во Амазонија која е зафатена од разорни пожари. - Со...

„Љубовта“ кон Амазонија го направи Болсонаро најомразен светски лидер

Бразилскиот претседател Жаир Болсанаро тврди дека ја сака Амазонија, но неговите политики прикажуваат поинаква слика. Амазонската дождовна шума гори и изумира бргу секојдневно, губејќи...

Зошто Бразилците не би ги палеле своите дрвја?

Маската на заштитниците на животната средина повремено паѓа. И тогаш добиваме увид во елитистичкото и авторитативно движење кои се кријат под „зелената фасада“. Хистеријата...

Снимките на НАСА ги покажуваат разорните размери на пожарите во Амазонија

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонија која се нарекува и „белите дробови на...

Нови пожари продолжуваат да ја пустошат Амазонија

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и 44 илјади војници за...

Макрон побара од светските сили да му помогнат на Бразил во...

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили да му помогнат на...

Домородното население на Амазонија ќе ја даде и последната капка крв...

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума на светот, Амазонија е значајно...