Ознака: Амазонија

Земјиштето на домородците во Амазонија не е на продажба

Домородна лидерка од еквадорскиот дел на Амазонија е меѓу годинашните добитници на престижната награда „Голдман“ или попознат како „Зелениот Нобел“. Со оваа награда им...

Амазонија повторно гори

Амазонија по една година, повторно е зафатена од пожари кои се закануваат да предизвикаат и поголема катастрофа од ланските. Бразилските медиуми јавуваат дека пожарите во...

Во Амазонија букнаа над 1.000 пожари за едно деноноќие

И покрај воведените мерки, бројот на пожари во бразилскиот регион Амазонија продолжува да расте. Во девет бразилски држави кои граничат со Амазонија, бројот на пожари...

Криминална група во Амазонија исекла 9.000 дрвја постари од 100 години

Полицијата изврши рација во десетина пилани во бразилската прашума Амазонија, при што уапси околу 30 лица обвинети за вмешаност во нелегална сеча на шума. Во...

Теориите на заговор на Болсонаро го „изгореа“ и Ди Каприо

За досега незабележаните пожари кои гореа во Амазонија во август, беа посочувани неколку виновници - фармерите кои ја расчистуваат земјата за да одгледуваат стока,...

Амазонија и вие

Речиси сите ги видоа драматичните слики од амазонските пожари. Десетици илјади пожари, намерно предизвикани од нелегална сеча, земјоделство, рударство и од други човечки активности,...

Лагите за пожарите во Амазонија се шират побргу од огнот

Спајкд Сега знаеме дека лажна вест е оти во амазонската прашума беснее пожар од невидени размери и дека човештвото ќе ги загуби главните „бели дробови“...

Болсонаро воведе забрана за палење шуми во Бразил

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, воведе забрана за палење шуми заради добивање земјоделско земјиште и истата ќе трае два месеца. Ова би требало да придонесе...

Покрај Амазонија, горат и шумите во Индонезија

Додека пожарите  беснеат во бразилските дождовни шуми, југоисточната азиска земја Индонезија е погодена од слична еколошка трагедија. Индонезија е дом на некои од најстарите...

САД нема да донираат за Амазонија

САД не се согласија со иницијативата на Г7 на Бразил да му се дадат 20 милиони американски долари како итна помош за борба против...