16.6 C
Skopje
19.6.2019 - 1:43

Ознака: ал каеда

Индија подготвена за реакција во Кашмир откако го ликвидираше првиот човек...

Индиските власти открија дека го ликвидирале лидерот на сепаратистите во Кашмир, Закир Муса, во акција во јужниот дел на територијата. Муса се сметаше за...

Ал Каеда и Исламска држава отворија нов меѓусебен фронт во Јемен

Исламската држава (ИД) и Ал Каеда водат смртоносна борба за територија, нови борци и влијание во Јемен, една од најсиромашните земји на Блискиот Исток....

Во Мали убиени 10 припадници на мировна мисија на ОН

Џихадисти поврзани со Ал Каеда убиле 10, а повредиле најмалку 25 припадници на мировна мисија на ОН во северниот дел на Мали, соопштија ОН. Станува...

Најмалку 97 загинати во судири меѓу ривалски бунтовнички групи во Сирија

Најмалку 97 лица загинаа во изминативе три дена во судири меѓу припадници на сирискиот огранок на Ал Каеда и на протурска бунтовничка група во...

Вашингтон нуди пет милиони долари за информација што ќе ги доведе...

Вашингтон објави награда од пет милиони долари за информација која ќе доведе до заробување на Халед Батарфи, лидер на Ал Каеда. Откако САД го...

Хамза бин Ладен – наредниот лидер на Ал каеда?

Хамза бин Ладен, син на бившиот лидер на Ал каеда, Осама бин Ладен, наводно се оженил со ќерката на Мохамед Ата, главниот киднапер од...

Мајката на Бин Ладен проговори за саканиот син кој го загуби...

Мајката на озлогласениот терористички лидер Осама бин Ладен, Алија Ганем, првпат зборуваше за нејзиниот син 17 години по нападите на Светскиот трговски центар во...

„Индепендент“: ИД и Ал Каеда во Сирија се борат со оружје...

Оружјето произведено во босанската фабрика БНТ-ТМиХ, кое е продадено на Саудиска Арабија, завршило во рацете на Исламска држава и Ал Каеда. Станува збор за...