Ознака: „Алтернатива“

Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ...

За лидерот на Алтернатива Африм Гаши, коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што изјави Гаши, Колацијата Алијанса...

Алијансата за Албанците во коалиција со Алтернатива на изборите

Зијадин Села, лидерот на Алијансата за Албанците, денеска изјави дека на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април ќе настапат заедно со Алтернатива. Тој...

Алијанса за Албанците ќе испрати понуда за коалицирање со БЕСА и...

Алијансата за Албанците писмено ќе се обрати до БЕСА и Алтернатива за идно коалицирање на предвремените избори. Од нив ќе чекаат одговор во рок...

Политичките елити и цивилната алтернатива во клинч

Багажот од негативните искуства од работата на традиционалните политички партии направи политиката сѐ повеќе да се доживува како нешто непринципиелно, опскурно, за тесни интереси,...

Алијанса за Албанците: Судството е заложник на коалицијата меѓу ДУИ и...

Тесната и силна соработка меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ никогаш не запре, така како што ДУИ и претседателот на Собранието, Талат Џафери, одбија да му...

Гасификација на домовите неопходна алтернатива за почист воздух

Поголем дел од населението се загрева на дрва, при што во процесот на согорување на дрвото во воздухот се испуштаат цврсти честички. Кога греењето...

Мицкоски: За Македонија не постои друга алтернатива освен полноправно членство во...

За нас нема алтернатива освен она кое што го зборуваме цело време, а тоа е полноправно членство во рамките на Европската Унија, изјави лидерот...

САД нудат алтернатива за кинескиот „Еден појас, еден пат“

Иницијативата „Мрежа на сини точки“ е дел од надворешнополитичката визија на администрацијата на Трамп, фокусирана на тоа што го нарекува „слободен и отворен индопацифички...

Нема алтернатива за мултилатерализмот

Од создавањето на системот Бретон Вудс пред 75 години, државите се здружуваа во потрага по глобални јавни добра, создавајќи меѓународен трговски систем и глобална...

Меркел бара алтернатива за Александар Вучиќ

Германската канцеларка Ангела Меркел упатила покана до претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за средба во Њујорк во текот на заседанието на Генералното собрание на...