Ознака: алпско

Шифрин победи по една година и влезе во „клубот 100“

За Шифрин тоа беше 68-та победа во Светскиот куп и 100-то искачување на победничкиот подиум АЛПСКО СКИЈАЊЕ Американката Микаела Шифрин, по пауза повеќе од една година,...

Шифрин се израмни со Хиршер, почнува потерата по Вон и Стенмарк

Шифрин ја забележа првата победа во Светскиот куп, во велеслалом, по јануари годинава, вкупно 67-та АЛПСКО СКИЈАЊЕ Американската скијачка Микаела Шифрин се искачи на третото место...

В сабота почнува Светскиот куп во услови на пандемија

Сите трки, освен две се во Европа, а поради коронавирусот нема да има натпревари во Северна Америка. Од ФИС објавија дека календарот со трки...

Хинтертукс повторно им е база на македонските алпинци

Планот е да се направат педесетина тренинзи на снег за новата сезона. Каде и на колку трки ќе се настапи, крајно е неизвесно и...

Лигети сака на ЗОИ 2022 да го надмине Милер

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Американецот Тед Лигети (35), двократен олимписки шампион во алпско скијање, планира да настапи и на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во 2022 година во...

Штухец ја надмина тешката повреда со возбудлив триумф во спуст

Во италијанскиот зимски центар првпат се одржа трка за жени во Светскиот куп, на патеката каде што во минатите пет и повеќе децении настапуваа...