-7 C
Skopje
26.11.2020 - 10:22

Ознака: алпско скијање

Рекорд на Кристоферсен на ноќниот слалом во Шладминг

Норвежанецот Крис Кристоферсен беше најбрз на 23-от ноќен слалом во Шладминг, пред 40.000 гледачи, во трка од Светскиот куп во алпско скијање. Таа беше...

Почнува сезоната, Шифрин е во центарот на вниманието

Откако Вон, Хиршер и Свиндал се пензионираа по завршувањето на минатата сезона, сега сите погледи се свртени кон Шифрин, која лани постави рекорд од...

Рекорд – по 100.000 евра за победниците во Кицбил

Новата сезона во Светскиот куп треба да почне на 26 октомври, во женска конкуренција титулата ќе ја брани Шифрин, а кај мажите ќе има...

Пинтуро прв на последниот велеслалом за сезоната, Хиршер го освои малиот...

Французинот Алекси Пинтуро го освои последниот велеслалом за сезоната во Светскиот куп во ски-алпски дисциплини во Солдеу (Андора). Пинтуро заврши со вкупно време од...

„Шара куп 2019“ во алпско скијање за ветерани

Здружението на спортски ветерани „Шарпланинец“ од Тетово, потпомогнато од Федерацијата на спортски ветерани на Македонија и од Агенцијата за млади и спорт, в сабота,...

Најдобар пласман за Божиновски на мундијалите

Македонскиот репрезентативец Лука Божиновски (20) го освои 49-то место во велеслалом на Светското првенство (СП) во алпско скијање во Оре (Шведска), а во слаломот...

Втора сезона по ред скијачките заработија повеќе од скијачите

Во сезоната 2017/2018 сите, освен една, од првите 18 дами заработиле повеќе од исто пласираните мажи на ранг-листата за награди во алпското скијање Во време...