23.7 C
Skopje
17.7.2019 - 12:57

Ознака: алпи

Спасени четворица од скијачите затрупани од лавина на швајцарските Алпи

Спасувачките екипи успеаја да спасат четворица од групата скијачи, кои вчера беа затрупани при одрон на лавина во близина на шварцарскиот скијачки центар Кран Монтана. Како што...

Скијачи затрупани во лавина на швајцарските Алпи

Неколку скијачи се затрупани во лавина во шварцарскиот скијачки центар Кран Монтана, соопшти денеска полицијата. Полицијата на кантонот Вале, каде што се наоѓа ски-центарот, на...

Во лавини на италијанските Алпи загинаа најмалку петмина скијачи

Најмалку петмина скијачи загинаа во лавини на италијанските Алпи, соопштија спасувачките служби. Припадници на спасувачките служби трагајќи за двајца британски и двајца француски скијачи, кои...

Седум лица загинаа при судир на авион и хеликоптер на Алпите...

Седум лица загинаа, а двајца се повредени, во судир на мал туристички авион и хеликоптер над италијанскиот дел на Алпите. Судирот се случил над регионот Аостинска...

Двајца скијачи загинаа во лавина на Алпите

Двајца германски скијачи загинаа во лавина во западна Австрија, додека илјадници туристи за време на викендот, поради обемни снежни врнежи, останаа „заробени“ во големите скијачки...

Дете преживеа откако 40 минути беше затрупано од лавина

Властите во Француските Алпи соопштија дека 12 годишното дете е пронајдено живо откако 40 минути било затрупано под снежна лавина. Француската полиција во градот Бур...

Петчлена екипа од Македонија ќе трча на Ултрамаратонот Мон Блан

На годинашниот Ултрамаратон во трчање Мон Блан (УТМБ) што ќе се одржи на 31 август, на Алпите, ќе настапи и петчлена екипа од Македонија....

Кирковски за седум часа го „покори“ Матерхорн

Викендов, само четири дена по брзинското искачување на Мон Блан од италијанската страна, Македонецот Александар Кирковски сам и без никаква логистика го искачи најатрактивниот...

Последниот оброк на мумијата Оци бил месо од дива коза

Научните истражувања покажаа дека последниот оброк на ледениот човек Оци, кој починал пред 5.300 години на Алпите, бил добро балансиран, но исто така и...

Македонката Наташа Костовска се искачи на Мон Блан

Наташа Костовска, членка на планинарскиот клуб ВАК Анапурна од Скопје, пред неколку дена успеа да се искачи на највисокиот врв во Западна Европа, Мон...