32.6 C
Skopje
24.8.2019 - 15:42

Ознака: алкохол

Пушењето, алкохолот и психолошките карактеристики

Скоро да нема напис, ниту ден, без да се прочита дека за одржување на здравјето не треба да се пуши ниту да се консумира...

Алкохолот и неискуството на возачите честа причина за сообраќајките

За само шест месеци се изречени 361 мерка против возачи почетници и 2.598 мерки против возачи што управувале моторно возило без возачка дозвола Во секојдневното...

Во Мосул отворена продавница за алкохол по падот на Исламската држава

Две години откако ирачките сили го презедоа градот Мосул од Исламска држава, малите продавници за алкохолни пијалаци повторно ги отворија своите врати, а отворени...

Возачот што ги прегази полицајците бил под дејство на алкохол

Надлежен јавен обвинител заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи изврши увид на местото каде синоќа се случи тешка сообраќајна несреќа во...

Казни за 33 пијани возачи

Кај 33 од 187 возачи е утврдено присуство на алкохол во контролата што полицијата ја спровела ноќеска меѓу 22 и 4 часот на подрачјето...

Најмалку 39 лица во Индија починаа од фалсификат ликер

Најмалку 39 лица починаа, а 27 се разболеа во неколку села во северниот дел на Индија, откако пиеле евтин ликер што содржи отровен метанол,...

Месечната сметка за алкохол 400 лева

Едно бугарско домаќинство во просек месечно троши по 400 лева за алкохолни пијалаци, покажуваат најновите податоци на Еуростат за потрошувачката на алкохол во 2017...

Нула толеранција за возење под дејство на алкохол

Алкохолот сѐ повеќе е причина за сообраќајните несреќи во Скопје, покрај брзото возење, непочитувањето на правилата за првенство на минување, недржењето страна и правец...

Секој десетти возач под дејство на алкохол во ноќешната контрола во...

Од 180 контролирани возачи ноќеска во Скопје, 18 биле под дејство на алкохол, информира СВР. Во засилените контроли на СВР, согласно констатираните прекршоци од Законот...

Исклучени од сообраќај над 20 пијани возачи

Со тешки телесни повреди се здобил еден велосипедист во една од вкупо 13 сообраќајки случени во текот на вчерашниот ден во Скопје. Во шест...