2.8 C
Skopje
29.1.2022 - 10:11

Ознака: али ахмети

Ахмети очекува решение за спорот со Бугарија во деновите што следат

Државата нема потреба од предвремени избори, но има потреба да ги реши проблемите со кои се соочуваа, изјави денеска претседателот на ДУИ, Али Ахмети...

Заврши средбата на Заев, Ахмети и Ковачевски, коалицијата ќе ги решава...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, попладнево имаа работна средба заедно со своите тимови,...

Мицкоски по средбата со Ахмети: Треба да престанеме со коленичење кон...

На средбата со Али Ахмети генерално разговаравме на две теми, еден час траеше средбата. Првата тема беше спорот со нашиот источен сосед каде ги...

Заев и Ахмети ќе разменат мислења за програмата на новата Влада

Премиерот Зоран Заев попладнево ќе се сретне со претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети во рамки на неговата серија средби со коалициските...

Ахмети – Ќучук: Датум за преговори што е можно поскоро

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денес го пречека бугарскиот европратеник Илхан Ќучук. Европратеникот Ќучук му изрази сочувство на претседателот на ДУИ, Али...

Ахмети: Преовлада свеста за евроатлантската ориентација на земјата

Пријателството со Соединетите Американски Држави и Европската Унија, но и со земјите од регионот е без алтернатива и неприкосновено под никакви услови и под...

Ахмети имал средба и со Мицкоски

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска имал средба и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Станувало збор за „информативна средба, за да се слушнат ставовите...

Заев и Ахмети се на средба во Собранието

Во Собранието во моментов на разговори се лидерите на најголемите партии од владината коалиција, СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, според извори...

ДУИ го овласти Ахмети да преговара со партиите кои не се...

Централниот одбор на ДУИ го овласти партискиот претседател, Али Ахмети, да преговара со сите политички партии од двата блока, освен со тие што се...

Ахмети: Не е вистина дека пратеници од ДУИ ќе го зголемат...

Ахмети на денешната прес-конференција ги оцени како лажни вести наводите дека пратеници од ДУИ ќе го зголемеле најавеното мнозинство за гласање недоверба на Владата. Прашан...