Ознака: Алијанса

Алијансата смета дека евентуален влез на Гаши во Владата е разочарување...

Опозициската политичка партија предводена од Зијадин Села, Алијанса за Албанците, смета дека дека доколку нивниот коалициски партнер – Алтернатива одлучи да влезе во Владата,...

НАТО ферментира: ќе се расипе или ќе се подобри квалитетот?

Низата кризни ситуации по Авганистан, поделбите во сферите на интереси меѓу земјите-членки на НАТО околу Украина, како и последниот воено-дипломатски скандал за купопродажбата на...

НАТО најавува „зелена одбрана“

ВОЕНАТА АЛИЈАНСА СО НОВ ПРИОД КОН ЕКОЛОГИЈАТА Најмоќната воена алијанса НАТО неодамна најави дека почнува битка против загадувањето на животната средина и климатските промени. Во интервју...

Големите ништо не ѝ препуштаат на случајноста, а ние?

Во долгорочната стратегија на НАТО се наведуваат сите предизвици со кои може да се соочи Алијансата во следниот десетгодишен период, како и решенијата за...

ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса нема го поддржат изборот на Џафери за собраниски...

ВМРО-ДПМНЕ и Алијансата за Албанците нема да го поддржат изборот на Талат Џафери за собраниски спикер. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ во име на пратеничката...

Македонија ќе ја обединува поделената Алијанса

Македонската делегација беше бурно поздравена како своевидна атракција на првиот ден од самитот, на кој денеска свое обраќање ќе има премиерот Заев, кој ќе...

Јубилеј во сенка на дијагнозата за „мозочна смрт“

Лондонскиот самит во НАТО за Македонија се очекува да биде од историско значење, бидејќи првпат македонскиот премиер ќе седне рамноправно на иста маса со...

Обврските и правата на кантарот на Алијансата

Има ли НАТО веродостојна формула за вреднување на партиципацијата на своите членки Уште 3-4 ратификации на протоколот за членство во НАТО, од парламентите на земјите-членки,...

Опасни пукнатини кај сојузниците на НАТО

САД се закануваат дека Турција ќе биде исфрлена од НАТО, а Германците негодуваат за визијата на Трамп за Алијансата Самитот што се одржа во Вашингтон,...

Годишнината во деликатен момент

Годинешниот специјален самит на НАТО, еден од малкуте сојузи што толку долго успеале да опстојат во светот, кој во декември ќе се одржи во...