9.8 C
Skopje
6.12.2021 - 15:13

Ознака: Алијанса за Албанците

Aлијанса за Албанците: Државата ќе има нова влада без СДСМ и...

Политичките партии кои не беа дел од злото што го произведоа хибридниот режим меѓу најкорумпираните во светот, ги надминаа разликите и создадоа ново мнозинство,...

ДПА останува без ниту една општина по преминот на Садику во...

Градоначалникот на Студеничани Азем Садику премина од редовите на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Алијанса за Албанците. Ваквиот трансфер беше најавен од генералниот...

Алијанса за Албанците: Задоцнетите оставки, обид за да се избегне одговорноста

Според Алијанса за Албанците, тие коишто пред само 24 часа рекоа дека е време за предизвици, а не за оставки, по објавувањето на првите...

СДСМ потпиша договор со 20 партии за заеднички настап на локалните...

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објави дека неговата партија заедно со уште 20 партии денеска потпиша договор за заеднички настап на локалните избори. - Ова...

Мицкоски: Соработката со Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе ги победи...

Соработката на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе ги победи криминалот и корупцијата на коалицијата СДСМ-ДУИ, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Мицкоски, Села и Гаши формираат предизборна коалиција

ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците и Алтернатива се договорија за заеднички настап на изборите, по средбата што денеска ја остварија првите луѓе на опозициските партии...

Алијанса и Алтернатива преку Бадентер ќе го спречуваат одложувањето на пописот

Алијанса за Албанците и Алтернатива не го прифаќаат одложувањето на теренското попишување, истканаа лидерите на двете опозициски партии, Зијадин Села и Африм Гаши, на...

Министерството за култура: Нема да навлегуваме во математиките на партиите

Министерството нема да навлегува во математиките на партиите. Културата обединува, а не пресметува, реагираат од Министерството на прес-конференцијата на коалицијата меѓу Алтернативата и Алијансата...

Сопартијците не ја прифатија понудената оставка на Села

Сопартијците не ја прифатија оставката на лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, која тој ја понуди на Централното собрание. Села рече дека оставката е...

Таравари: Поддржуваме премиер Албанец само доколку има четиригодишен мандат

ДУИ ќе ја има поддршката од 12-те пратеници од коалицијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива само доколку премиерот Албанец, што го ветија, добие...