Ознака: алжир

Влегувањето на Хафтар во Триполи би било кошмар

Одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар сметаше на поддршката на Египет од почнувањето на офанзивата врз Триполи во април минатата година, додека соседите на запад...

Македонија ќе игра со Романија и со Алжир на „Трофеј Карпати“

Романија и Алжир ќе ѝ бидат ривали на Македонија на традиционалниот ракометен турнир „Трофеј Карпати“ во Романија, од 26 до 30 декември, како завршна...

Осум бебиња починаа во пожар во породилиште во Алжир

Осум новороденчиња починаа во пожар во породилно крило на болница во близина на границата со Алжир со Тунис. Пожарот избувнал околу 4 часот наутро...

Шест деца загинаа, а 70 се повредени на концерт во Алжир

Шест деца загинаа, а 70 лица беа повредени синоќа во стампедо на концерт во престолнината на Алжир. Повеќе од 45.000 лица присуствувале на концертот...

Алжир вторпат првак, Сенегал поразен и во второто финале

Единствениот гол во финалето на Купот на нациите на Африка го постигна Багдад Бунеџа уште во втората минута, со првиот и единствен удар на...

Алжир ќе игра за втората, а Сенегал за првата континентална титула

Алжир и Сенегал ќе играат в петок во Каиро во финалето на 32-то издание на фудбалскиот Куп на нациите на Африка, што се игра...

Тепачка меѓу мигрантски групи од Алжир и од Пакистан

Босна и Херцеговина Состојбата во прифатниот центар за мигранти „Мирал“ во Велика Кладуша и натаму е напната иако нема поголеми инциденти, откако помала група од...

Уапсени петмина од најбогатите алжирски бизнисмени

Алжирската полиција уапси петмина од најбогатите бизнисмени во земјата, кои важат за блиски до неодамнешниот претседател на Алжир, Абделазиз Бутефлика. Полицијата информира дека бизнисмените се...

Претседателските избори во Алжир ќе се одржат на 4 јули

Претседателските избори во Алжир ќе се одржат на 4 јули, соопшти денеска претседателството на земјата. Алжирскиот Парламент вчера го назначи Абделкадер Бенсалах за привремен претседател...

Алжирскиот парламент назначи привремен лидер

Алжирскиот парламент назначи привремен лидер кој ќе го замени поранешниот претседател Абделазиз Бутефлика, кој минатата недела поднесе оставка под притисок на про-демократското движење кое...