10.1 C
Skopje
24.4.2019 - 6:21

Ознака: Алексис Ципрас

Военото врзување за само една страна има низа предизвици

Македонија е се поблиску до НАТО сојузот. Потпишувањето на пристапниот протокол за влез во НАТО е само административна, официјална потврда на она што македонската...

Ципрас: Уште еднаш ѝ посакувам добредојде на Северна Македонија

Би сакал, уште еднаш од тука, да ѝ посакам добредојде на Северна Македонија пријателска земја која треба да биде поддршка, а не противник во...

Ципрас и Каменос се препукуваат во грчкиот парламент

До неодамна коалициските партнери во грчката влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос, си упатија остри обвинувања и критики за време на расправата во грчкиот...

Ципрас и Ердоган се заложија за мирно решавање на проблемите

Со приватна посета на „Света Софија“ во Истанбул, грчкиот премиер вчера го започна вториот ден од посетата на Турција, а веднаш потоа замина на...

Турбулентните грчко-турски односи дополнително се влошуваат?

Посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Анкара наиде на критики во Грција, среде влошувањето на односите помеѓу двете држави, пишува „Ал џезира“ Турција го...

Енергетските проекти шанса за надминување на политичките проблеми

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ќе оствари дводневна посета на Анкара и на Истанбул, а мнозинството Грци се скептични околу смислата на посетата, пишува...

Ципрас: Ја враќаме водечката позиција на Балканот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во колумна за грчкото издание на „Еконoмист - светот во 2019“, пишува за предизвиците и плановите на Грција за оваа...

Ципрас: Најважната награда е мирниот соживот меѓу двата народи

Со Договорот од Преспа придонесуваме за мирен соживот, солидарност, соработка, пријателство и мир меѓу двата народи, но и во поширокиот регион и тоа е...

Ципрас: Договорот од Преспа е пораз за национализмот и од двете...

Историскиот Договор од Преспа отвара нова ера на соработка, солидарност и пријателство на Балканот, го поразува национализмот од двете страни и е победа за...

Заев и Ципрас и официјално предложени за Нобеловата награда за мир

Нобеловката Уидед Бушамауи и официјално ги предложила македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас за кандидати за Нобелова награда за мир за...