-1 C
Skopje
14.11.2018 - 8:18

Ознака: Алексис Ципрас

Коѕијас вонредно на средба со Ципрас

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас вонредно и претходно непланирано се наоѓа во премиерската палата на средба со Алексис Ципрас, објавија дел од грчките...

Што е пресудно: младоста или искуството во политиката

Според истражувањето на американскиот магазин „Политико“, просечниот лидер во ЕУ сега има под 50 години, а сето е резултат на генерациските смени и на...

Охрабрувачки почеток што отвора порти за автокефалност?

Досега Грчката црква ја игнорираше МПЦ-ОА, солидаризирајќи се со Српската православна црква, но имаше и ригиден став околу придавката „македонска“ во името на МПЦ....

Со името на државата и на народот никој не смее да...

Хрватската европратеничка и лобистка за Македонија, Маријана Петир, во интервју за домашните медиуми вели дека промена на името е етнички геноцид врз Македонците Прашање на време...

Македонската и грчката опозиција не се на линија со Заев и...

Најголемите опозициски партии во Македонија и во Грција протестираат и реагираат поради, како што велат, нетранспарентноста на преговорите и можните решенија што се навестуваат За...

Вселенскиот патријарх ќе се сретне со Ципрас и Павлопулос

Посетата на Грција поради учеството на еколошки симпозиум, Вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе ја искористи да се сретне со грчкиот државен врв. Денеска попладне Вартоломеј ќе...

Заев и Ципрас бараат решение, без поддршка од опозицијата

За преговорите и договорот околу името меѓу Македонија и Грција има одредени технички проблеми кои треба да се решат меѓу двете страни. Штом тие ќе...

Се прецизираат техничките детали за телефонскиот разговор на Заев и Ципрас

Премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас немале телефонски разговор во текот на вчерашниот ден во врска со евентуалниот договор за...

Најавуваните разговори на Заев и Ципрас во неизвесност?

Останува неизвесно дали и кога македонскиот премиер Зоран Заев ќе се слушне со неговиот грчки колега Алексис Ципрас и дали како што беше најавувано...

Телефонски разговори Заев- Ципрас

Најмалку еднаш, а можеби и два пати, телефонски разговарале премиерите на Македонија и Грција, во периодот откако ги известија политичките сили во двете земји...