8 C
Skopje
20.1.2019 - 16:35

Ознака: Алексис Ципрас

Ципрас: Горди сме на историскиот Договор од Преспа

Договорот од Преспа, меѓу другото, го спомена премиерот на Грција, Алексис Ципрас, говорејќи за „големите области со историски карактер во кои грчката влада храбро...

Ципрас ќе ја посети Москва

Русија се подготвува да го пречека грчкиот премиер Алексис Ципрас на 7 декември. Оваа информација ја потврди и портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. Претходно грчката...

Мицотакис: Уставните амандмани се полоши и од Преспанскиот договор

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, говорот пред својата пратеничка група на вчерашниот состанок го почнал со прашањето за името...

Ципрас ја зацврстува верската неутралност на државата

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред пратеничката група на својата партија СИРИЗА ја обелодени содржината на предлогот за ревизија на Уставот. Станува збор за 15...

Ципрас претстави предлози за измена на Уставот на Грција

На состанок на парламентарната група на владејачката СИРИЗА, грчкиот премиер Алексис Ципрас ги претстави предлозите на партијата за измена на Уставот на Грција, јави...

Нови тензии за грчко-турската граница

Изјавите на поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас и актуелниот министер за надворешни работи и премиер на Грција, Алексис Ципрас, минатата сабота, за...

Ципрас упати честитки кон својот пријател Заев

Грчкиот премиер Алексис Ципрас преку социјалната мрежа Твитер упати честитки до македонскиот колега Зоран Заев, по обезбедената поддршка за имплементацијата на Договорот од Преспа...

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека...

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре...

Како ќе влијае политичкиот земјотрес во Грција врз спогодбата од Мала...

Неочекуваната оставка на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, во период кога се прават напори во македонскиот парламент да се обезбеди двотретинско мнозинство потребно...