13.4 C
Skopje
23.4.2019 - 20:22

Ознака: Алексис Ципрас

Сонцето од Вергина задржано подалеку од Ципрас

Група од дваесетина луѓе протестираа во близина на Владата, во текот на посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Граѓаните беа собрани на булеварот „Свети Климент...

Ќе донесе ли Ципрас топол ветер од југот?

Грчкиот премиер Алексис Ципрас доби топло добредојде во текот на неговата прва официјална посета во Македонија, како што може да се забележи и на...

Историската посета треба да ги зајакне соседските врски

Означена како „историска“ од страна на кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас, неговата посета на Македонија се очекува да ги зајакне врските помеѓу соседите...

Премиерско селфи

Македонскиот премиер Зоран Заев срдечно го пречека неговиот грчки колега Алексис Ципрас на платото пред Владата, каде што двајцата лидери направија заедничка селфи-фотографија.

Македонската влада построена го пречека грчкиот премиер

Грчката владина делегација и Алексис Ципрас пристигнаа во македонската влада, каде што грчкиот премиер со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран...

Следете го во живо пристигнувањето на грчкиот премиер Ципрас

Церемонијата за пристигнување на Алексис Ципрас и грчката владина делегација на Аеродромот Скопје, ќе биде скратена поради доцнење на авионот на грчкиот премиерот. Следете...

Ципрас доаѓа во Скопје за да го спаси Преспанскиот договор

Њу Јуроп Опстанокот на Преспанскиот договор зависи од тоа колку Заев ќе допре до грчката јавност, која ги поддржува другите партии, настрана од СИРИЗА Грчкиот премиер...

Преспанскиот договор го урна грчкиот политички „мост“

Климата околу грчката влада не е најдобра, бидејќи притисокот од електоратот е евидентен, а несогласувањата се трупаат, пишува грчкиот весник „То Вима“. Сега, пратениците што...

За што ќе разговараат Заев и Ципрас?

Ќе разговараме за преку 30 прашања од сите области важни за двете земји, особено за економските зашто ќе има средба на стопанските комори од...

Ципрас ја предупреди Албанија да го почитува грчкото малцинство 

Грчкиот премиер Алексис Ципрас употреби остра реторика против албанската Влада, предупредувајќи ја администрацијата на премиерот Еди Рама дека перспективата на Албанија во ЕУ би...