Ознака: Алексис Ципрас

Ципрас и Каменос ќе се сретнат по разврската во македонскиот Парламент

Коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос, прво ќе ја чекаат разврската кај нас, а потоа ќе остварат средба. Иако беше неофицијално...

Ципрас стави голем влог на решавање на спорот со Македонија во...

Алексис Ципрас стави голем влог во решавањето на деценискиот спор за името со Македонија, но грчкиот премиер и натаму е во неизвесна ситуација, и...

Ципрас до Мицотакис: Достави предлог за гласање недоверба на Владата

Kабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас го повика лидерот на опозициската партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис да достави предлог за гласање недоверба на Владата,...

Ѕанакопулос: Ципрас ќе одлучи кога Преспанскиот договор ќе влезе во грчкиот...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по 18 јануари ќе донесе одлука кога Преспанскиот договор ќе биде поднесен за ратификација во грчкиот Парламент, „до кога се...

Предлозите се држат во најстрога тајност

Во актуелниот политички миг во Македонија, во кој се одвива собраниската процедура за уставни измени, токму во насока на имплементација на спогодбата од Мала...

Ципрас: Левицата не ја продаде, туку ја спаси грчката Македонија

Левицата не ја продава Македонија. Левицата го спасува културното и историското наследство на грчката Македонија. Ова го прави левицата со Договорот од Преспа, порача...

Мицотакис: Ќе гласаме против Преспанскиот договор и ќе се бориме да...

Нова демократија останува на позицијата дека нема да гласа за договорот од Преспа и ќе се бори за да не се ратификува. Овој став...

Ципрас и Мицотакис меѓусебно се обвинуваат за Договорот од Преспа

За време на вчерашната пленарна седница во грчкиот Парламент пред гласањето на законот што ги поништува одредбите што предвидуваа кратења на пензиите од 1...

Ципрас: Спротивно на ретроградните струи, го потпишавме историскиот Договор од Преспа

Спротивно на ретроградната струја што постои на меѓународната сцена, Грција направи историски договор со соседната земја, рече, меѓу другото, грчкиот премиер Алексис Ципрас на...

Ципрас: Грција ја враќа иницијативата на Балканот

Грција ја враќа иницијативата на Балканот преку значајни акции за соработка со соседните земји и важниот договор со ПЈР Mакедонија во 2018 година, изјави...