14 C
Skopje
15.11.2018 - 18:39

Ознака: Алексис Ципрас

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од...

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор...

Каменос: Ципрас го знае алтернативниот предлог за Договорот од Преспа, но...

Како коалициски партнер во владата имав обврска да презентирам алтернативен предлог, кој премиерот Алексис Ципрас го знае, но не го одобрува како национална политика,...

Ципрас: Договорот од Преспа е единствена можност за двата народи

Нема алтернативни решенија за членство на соседната земја во НАТО и ЕУ, Договорот од Преспа е единствената и незаменлива можност за двата народи, рече...

Мицотакис: Ципрас направи национална отстапка со македонскиот јазик и македонската националност

Алексис Ципрас направи национална отстапка со македонскиот јазик и македонската националност,  каква што ниедна претходна влада не беше подготвена да направи, смета лидерот на опозициската...

Македонија – привидението исчезна

Во авторски текст истакнатиот професор по уставно право од Шпанија, Карлос Флорес Хубериас, се осврнува на спогодбата со Грција како и на штотуку одржаниот...

Заев и Ципрас меѓу најсериозните кандидати за Нобеловата награда за мир

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас се меѓу фаворитите за Нобеловата награда за мир. Ова за грчката агенција АНА-МПА...

Ципрас и Каменос одново ќе разговараат за договорот од Преспа

Во март следната година коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос одново ќе разговараат за договорот од Преспа. Ова според грчката...

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за регионот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во своето обраќање пред Европскиот парламент ги истакна дипломатските успеси на неговата влада во регионот, нарекувајќи го Преспанскиот договор „врвот...

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за други

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во своето обраќање пред Европскиот Парламент ги истакна дипломатските успеси на неговата влада во регионот, нарекувајќи го Преспанскиот договор „врвот...

Спираки: Ципрас да распише избори за граѓаните да го поништат Договорот...

За економијата, но и за Договорот од Преспа, од опозициската Нова демократија, упатуваат критики до Владата, во реакцијата за активностите на грчкиот премиер Алексис...