Ознака: Алексис Ципрас

Осуди за нападот над солунскиот градоначалник

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, го осуди нападот врз градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис. На својот твитер-профил Ципрас напиша дека напаѓачите се екстремни десничари...

Заемно совпаѓање околу само една опција

Разговараме суштествено и разгледавме повеќе опции, една од опциите е прифатлива за двете страни, следуваат брифирања со сите релевантни политички партии во двете државите...

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во...

Сите погледи кон Македонија и Грција

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска претпладне, според најавите во Софија, ќе имаат втора средба во четири очи откако се...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од...

Нашиот џокер е меѓународното право

Целокупната домашна стручна, научна, правна и академска јавност во изминатиот период безброј пати укажуваше дека најсилното оружје до кое треба да се држи Македонија...

Има ли џокери во ракавите на премиерите

Во јавноста нема детали за исходот од последните разговори меѓу Македонија и Грција околу наметнатиот спор за името, иако беше кажано дека министрите завршиле...

Следната недела средба Заев – Ципрас

Следната седмица, на 17 мај, во Софија, ќе се сретнат македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас, како продолжение на обидите да...

Се чисти патот за средбата Ципрас – Заев

И покрај интензивната динамика на средби во преговарачкиот процес за наметнатиот спор за името од страна на Грција, сѐ уште е неизвесно дали ќе...

Грција распоредува дополнителен број војници на егејските острови

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос наредил распоредување на дополнителен број војници на островите во источниот дел на Егејското Море и во реоните долж...