24.3 C
Skopje
26.5.2019 - 14:02

Ознака: Алексис Ципрас

Борисов и Ципрас почнаа со изградбата на гасовод

Премиерите на Бугарија и на Грција, Бојко Борисов и Алексис Ципрас, вчера во селото Кирково во реонот на јужниот бугарски град Крџали, присуствуваа на...

Опозицијата бара оставка од Ципрас по европските избори

Разликата во гласовите помеѓу владејачката партија СИРИЗА и главната опозициска партија Нова демократија ќе биде голема на изборите за Европскиот парламент, кои се одржуваат...

Грчката опозиција бара од Ципрас да замине ако СИРИЗА загуби на...

Разликата во гласовите помеѓу владејачката партија СИРИЗА и главната опозициска партија Нова демократија ќе биде голема на изборите за Европскиот Парламент кои се одржуваат...

Противниците ги ловат грешките на Ципрас во грчката политичка мешаница

Раст на политичките тензии и голема незвесност се очекуваат Грција во следните неколку недели, откако започна одбројувањето до локалните и изборите за Европскиот Парламент....

Ципрас сигурен во довербата од пратениците

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се очекува да го преживее вчерашното гласање за недоверба во парламентот. Гласањето доаѓа во пресрет на три избори во земјата,...

Ципрас со нови ветувања ќе направи краен обид за политички спас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да објави воведување на нови финансиски бенефиции, како краен обид да го премости растечкиот јаз во поддршката, во однос...

Веселата прошетка на Ципрас низ „политичките гробишта“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се наоѓа во тешка политичка ситуација, од која не може да се извади ниту со досетливите потези и иницијативи, пренесуваат...

Ципрас: Имаме водечка улога на Балканот, Грција повеќе не е „црна...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека со зачленување на Грција во Иницијативата 16 + 1, која ја сочинуваат земјите од Централна и Источна Европа...

Ципрас се разбира и во туѓите проблеми

Брегзит би можел да биде поништен според грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој своевремено постапи спротивно на референдумски резултати, пишува Блумберг. Ципрас им посочи на лидерите...

Ципрас разгледува опција за предвремени избори

Премиерот на Грција Алексис Ципрас повторно ја разгледува опцијата за предвремени парламентарни избори, пишуваат грчките весници. Според актуелните анкети, опозициската Нова демократија е во силна...