Ознака: Алексис Ципрас

Ципрас реизбран за лидер на СИРИЗА

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас, за време на вчерашните партиски избори, беше реизбран за претседател на партијата, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас немаше...

На Заев и Ципрас им е врачена Меѓународната награда за мир

Премиерот Зоран Заев и на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас денеска на церемонија организирана во Мунстер, Вестфалија, ја примија Меѓународната награда за мир на...

Заев денес ќе ја прими Меѓународната награда за мир на Вестфалија

Во 11 часот почнува церемонијата по повод врачувањето на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, на премиерот Зоран Заев и на поранешниот премиер на...

На Заев и Ципрас ќе им биде врачена Меѓународната награда за...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска попладне заминува за Мунстер, Сојузна Германија, каде што утре, на свечена церемонија, ќе му биде...

ЕУ да испорача кон Македонија за да се спречи засилувањето на...

Средба Заев - Ципрас Премиерот Зоран Заев и вицепремиерите за европски и за економски прашања Никола Димитров и Фатмир Битиќи остварија средба со поранешниот премиер...

Руската вакцина ги судри Мицотакис и Ципрас

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис влезе во расправија со опозицискиот лидер Алексис Ципрас поради прашањето дали Грција треба да ја нарача руската вакцина „спутник“, настрана...

Ципрас го обвини Мицотакис за кршење на мерките против ширење на...

Грчкиот левичарски опозициски лидер, Алексис Ципрас, го обвини премиерот Киријакос Мицотакис за непочитување на мерките против ширење на коронавирусот. Ципрас ги упати критиките до Мицотакис...

Заев и Ципрас добија награда за мир

Претседателот на Покраинскиот парламент на германската сојузна покраина Хесен, Борис Рајн попладнево на специјална церемонија им ја додели Хесенската наградата за мир за 2020...

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа не е само решение за спорот за...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, вечерва, во завршницата на својата дводневна работна посета на Атина, се сретна со лидерот на опозицијата и претседател на...

Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас упати видео порака со поддршка на претседателот Зоран Заев, СДСМ и коалицијата...