Ознака: Алексеј Навални

Навални осуден на девет години затвор

Лидерот на руската опозиција Алексеј Навални денеска е осуден на девет години затвор „за измама од особено големи размери“, јави ДПА. Навални (45) беше прогласен...

Навални прогласен за виновен за измама од особено големи размери

Судот во Москва денеска го прогласи опозицискиот лидер Алексеј Навални за виновен за измама од особено големи размери. Судијката Маргарита Котова во пресудата наведе дека...

Русија го прогласи Навални за терорист

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој е во затвор една година, е вклучен на листата на терористи и екстремисти на руската служба за финансиски...

Покрената нова кривична постапка против Навални

Предводникот на руската опозиција Алексеј Навални и неколку негови блиски соработници повторно се обвинети за екстремизам и може да добијат долгогодишни затворски казни, објавија...

Навални се пожали на психолошко насилство

Критичарот на Кремљ, Алексеј Навални го спореди рускиот затвор со кинески работнички логор и се пожали дека мора да гледа државна телевизија осум часа...

Портпаролката на Навални осудена на година и половина ограничено движење

Руското судство ја осуди портпаролката на рускиот опозиционер, Алексеј Навални – Кира Јармиш, на година и пол ограничено движење за организирање протести за време...

Навални се соочува со нови обвиненија за кршење на правата на...

Руските истражители го обвинија затворениот опозиционер Алексеј Навални за кршење на правата на руските граѓаните, посочувајќи дека тој претставува опасност за јавноста поради наводните...

Нова кривична пријава против Навални – неговата организација според судот е...

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални се соочува со нова кривична пријава за основање организација која претставува закана за правата на руските граѓани, јавуват руските...

Соработничка на Навални доби условна казна од 18 месеци

Рускиот суд ја осуди Љубов Собол, блиска соработничка на Алексеј Навални, на 18 месеци условна казна и ја прогласи за виновна за поттикнување на...

Блокиран сајтот на Навални и уште 48 други страници поврзани со...

Руското тело задолжено за следење на Интернет ја блокираше веб-страницата на Алексеј Навални, рускиот опозициски лидер кој е во затвор, пренесуваат руските агенции. Според написите,...