Ознака: Алексеј Навални

Амбасадорите на ЕУ се согласија за покуса верзија на „црната листа“...

Комитетот на постојани претставници во Европската Унија денеска се согласи со списокот со санкции против Русија во врска со инцидентот со Алексеј Навални, значително...

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата работа со ЦИА јавно да...

Американски сенатори бараат од Трамп да го испита инцидентот со Навални

Претседателот на Комитетот за надворешни односи на американскиот Сенат, Џим Риш, (Р- Ајдахо) и неговиот колега Боб Менендез (Д- Њу Џерси) ја повикаа администрацијата...

Навални им се заблагодари на руските пилоти и на лекарите

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални им се заблагодари на руските пилоти и на лекарите за брзата реакција кога падна во кома за време на...

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во Берлин закрепнуваше од труењето,...

Навални излезе од болница по 32 дена

Рускиот опозиционер Алексеј Навални вчера излезе од болницата „Шарите“ во Берлин. - Алексеј Навални вчера е отпуштен од интензивна нега. Навални се лекуваше 32 дена,...

Околу 200 луѓе сослушани во врска со труењето на Навални

Руското Министерство за внатрешни работи за Сибирскиот округ објави дека полицијата испрашала околу 200 лица во врска со случајот со Алексеј Навални. Додадено е...

Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на Инстаграм на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека неговиот пат кон закрепнување...

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во Њу Џерси. Тој рече дека...

ЕП усвои резолуција со која се бараат поостри санкции за Русија...

Европскиот парламент усвои резолуција со која се бараат дополнителни санкции против Русија во врска со наводното труење на Алексеј Навални минатиот месец, пренесува „Спутник“. Резолуцијата...