27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 20:25

Ознака: Александер Чеферин

Чеферин: Конференциската лига покажува дека фудбалот е за секого

Третото натпреварување на УЕФА за фудбалери веќе гарантира дека повеќе тимови и нивните поддржувачи ја доживуваат од прва рака возбудата на европскиот фудбал. Од...

ЕП може да се игра во 12 земји, но и во...

Разгледуваме како да го сториме тоа со гледачи, без гледачи, или со 30, 50 или 70 проценти од капацитетот на стадионите. Теоретски, можеме ЕП...

„Мора да се спречи прекумерната комерцијализација на фудбалот“

Целта пред профитот. Тоа е клучот. Нашата примарна цел е да го заштитиме, промовираме и развиваме фудбалот низ цела Европа. Би отишол дотаму што...

Видеосудиите ги забрзале одлуките за 15 секунди

Судијата на теренот треба да го има последниот збор, а ВАР треба да се користи само за јасни и очигледни грешки, а не за...

Јазот помеѓу богатите и сиромашните клубови е сѐ поголем

Тимовите од петте најголеми европски фудбалски лиги имале 75-отстотен удел во вкупните приходи од 21 милијарда евра во 2018-та Клубовите од англиската Премиер-лига оствариле повеќе...

Чеферин: Нема промена на ЛШ без согласност на федерациите

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин тврди дека нема да се остварат контроверзните промени на форматот на Лигата на шампионите без консултација на националните федерации...

Чеферин останува на чело на УЕФА до 2022 година

На денешниот изборен конгрес на УЕФА тој е единствен кандидат. Главните предизвици за Чеферин во новиот мандат доаѓаат од врвните клубови, кои бараат повеќе...

„Суперлигата би имала сериозно влијание врз професионалниот фудбал“

ЕЛ ја поддржува УЕФА во организацијата на куповите и го дели важниот принцип на УЕФА за заштита и за унапредување на натпреварувачката рамнотежа во...