15.3 C
Skopje
17.9.2019 - 8:55

Ознака: Александар Прокопиев

Хронистерик, трибун, кловн (2)

2. Трибун За разлика од хронистерикот, трибунот има подолготрајно, повстоличено дејствување врз јавноста, некогаш доживотно, некогаш и по неговата смрт. Наместо нервоза - достоинство. Наместо...

Трибун, хронистерик, кловн (1)

Писателот и власта. Слободата и стравот. За разлика од забележливиот, поотворено или поприкриено, заедничкиот вишок на суета, писателите меѓу себе се разнообразни човечки суштества,...

Во Македонија има ренесанса на читање на писателите од регионот

Александар Прокопиев во „Јутарњи весник“ Македонскиот писател Александар Прокопиев неодамна гостуваше на 12-от Риечки саем на книгата и на фестивалот „Врисок“, во чии рамки ја...

Слики од моите белградски години, 18

- Видете колку е нежна, Александарр - ми ја покажуваше, којзнае по кој пат, гледајќи ја низ лупата кутрата Лубентина - маж ми ја...

Писателот заслужен за некои од хитовите на „Идоли“ ги претстави бајките...

Македонскиот писател Александар Прокопиев гостува на 12-от Риечки саем на книгата и на фестивалот „Врисок“, во чии рамки во вторникот во Гувернерската палата ја...

Прокопиев гостин на „Врисок“ во Риека

Македонскиот писател Александар Прокопиев е гостин на 12-то издание на Саемот на книгата и книжевниот фестивал на автори „Врисок“, кој ќе се одржи во...

Слики од моите белградски години, 17

Московските години го очудуваа детството на г-ѓа Ј. Големиот град во очите на девојчето беше исполнет со величествени цркви и булевари, со дами во...

Слики од моите белградски години (16)

Почетокот на приказната за моето студирање во Белград е врзан и за Моне, мојот цимер од бруцошките денови. Моне ме дочека во мансардата на...

Исцеление на душата

(збирка новинарски текстови на Киро Кипроски за Бигорскиот манастир) Киро Кипроски е новинар со несомнено професионално искуство и умеење, но едновремено и со топло...

Слики од моите белградски години 15

Наспроти таа очигледна напнатост, возниот ред на железницата течеше без застој. Како последното патување на другарот Тито во синиот воз од Љубљана до Белград...