Ознака: Александар Лукашенко

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата на положување заклетва, која беше најавувана...

Опозицијата му нуди безбедносни гаранции на Лукашенко, ако се повлече мирно

Поранешната белоруска претседателска кандидатка Светлана Тихановскаја вели дека опозицијата е подготвена да му обезбеди безбедносни гаранции на претседателот Александар Лукашенко. Таа наведува дека опозицијата ќе...

Тихановскаја смета дека оставката на Лукашенко е само прашање на време

Белоруската кандидатка за претседател, Светлана Тихановскаја, тврди дека оставката на претседателот Александар Лукашенко е само прашање на време, пренесува ТАСС. Во својата статија објавена во...

Лукашенко: Ако некој ја нападне Русија, Белорусија влегува во војна

Доколку западните земји извршат агресија против Русија, Белорусија ќе влезе во војна, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко. - Во случај некој да се обиде да...

Лукашенко: Можно е да сум предолго на власт

Белорускиот лидер Александар Лукашенко изјави дека можеби предолго останал на власт како претседател, но рече дека тој е единствената личност што сега може да...

Соседите на Белорусија се обидуваат да ја вклучат целата ЕУ во...

Соседите на Белорусија се обидуваат да ги привлечат сите членки на ЕУ на позициите против Александар Лукашенко, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј...

Балтичките земји го прогласија Лукашенко за непожелна личност

Литванија, Естонија и Летонија денеска ги ставија на црна листа белорускиот претседател Александар Лукашенко и 29 високи функционери на неговиот режим, обвинувајќи ги за...

Граѓаните се упатија кон резиденцијата на Лукашенко, полицијата подготви водени топови

Полицијата уапси 125 учесници на антивладиниот протест во Минск, соопшти портпаролката на Министерството за внатрешни работи на Белорусија, Олга Чемоданова. ТАСС додава дека илјадници демонстранти...

Лукашенко во својот бункер

Автор: Славомир Шираковски Проџект синдикејт Извор: Республика По двонеделните протести што се одвиваа низ целата држава како реакција на некредибилните избори од 9 август, во Белорусија продолжува...

Лукашенко ги врати златните резерви од странство

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека одлуката да се вратат сите златни резерви во земјата била стратешки исправна. - Браво за Националната банка и владата....