28.2 C
Skopje
25.6.2019 - 14:33

Ознака: александар вучиќ

Вучиќ: Подготвен сум да ја отворам темата за РТС, но не...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека е подготвен да ја отвори темата за РТС и дека се согласува на дијалог со граѓаните, но дека...

Тактики и стратегии на големите сили за Балканот

Нови сфери на влијание се обликуваат на Балканот, а борбата за глобално влијание и за превласт помеѓу Америка и Русија доживува нова епизода. На...

Вучиќ ја напушти зградата на Претседателството, демонстранти се упатија кон полициска...

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја напушти зградата на Претседателството денеска по 16 часот, јави дописникот на МИА од Белград. Голем број од демонстрантите се упатија...

Вучиќ најавува одговорност за сите кои учествуваат во насилства

Српскиот перетседател Александар Вучиќ изјави дека државата не толерира насилство и истакна дека ќе одговараат сите кои учествувале во насилствата за време на синоќешниот...

Демонстрантите ја пробија заштитната ограда пред Претседателството на Србија

Демонстрантите кои се собрани пред Претседателството на Србија, каде шефот на државата моментно одржува прес-конференција, ја пробија заштитната ограда и дојдоа пред службениот влез...

Вучиќ ги отфрли обвинувањата за негова вмешаност во убиството на Ивановиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека истрагата на Србија за убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП на Косово, Оливер Ивановиќ, била многу...

Дежурните оптимисти со нереални очекувања за смена на Вучиќ

Дел од српската опозиција со најавата за одржување голем протест во Белград презема ризик, поради целосното игнорирање на власта на барањата за оставки Опозицискиот блок...

Српската опозиција бара оставки на Вучиќ и Владата и одржување слободни...

Српската опозициска коалиција Сојуз за Србија (СзС) денеска побара оставка од носителите на власта во Србија и распишување на слободни и фер избори во...

Вучиќ: Германија очекува воздржаност од Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека советниците на германската канцеларка Ангела Меркел, Јан Хекер и Матијас Литенбер во синоќешниот разговор со него недвосмислено...

Вучиќ: Албанците не сакаат дијалог, Србија одлучно ќе одговори

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека косовските Албанци со усвоената Палатформа, покажале дека никогаш не сакале дијалог и дека ни во иднина нема...