Ознака: александар вучиќ

Вучиќ: Дијалогот ќе продолжи по укинување на противправните мерки на Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ по состанокот во Брисел со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, која посредува во дијалогот помеѓу Белград и Приштина и...

Вучиќ: Ме погодува лошото мешање на СПЦ во политиката за Косово

По повод синоќешното соопштение на Соборот на Српската православна црква (СПЦ) дека „по никоја цена не смее да се доведе во прашање целосниот суверенитет...

Вучиќ: Дијалозите се важни за стабилноста во регионот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска на заедничката прес-конференција со премиерите на Романија, на Бугарија и на Грција во Варна, изјави дека во регионот...

Вучиќ: Војската на Косово ќе биде формирана на 28 ноември

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека има сознанија оти косовската војска ќе биде формирана на 28 ноември, кога се обележува Денот на...

Вучиќ: Недостигаше нешто во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни...

Вучиќ: Не ја исклучувам можноста за предвремени избори

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска потврди дека разговарал со најблиските соработници од Српската напредна партија (СНС), но не сакаше да каже дали станало...

Пратеник од Двери со смртни закани кон Вучиќ и Брнабиќ

Пратеникот од движењето Двери, Срѓан Ного во емисија на Јутјуб каналот им се заканил со смрт на српскиот претседател Александар Вучиќ и на премиерката...

Вучиќ: Повлекувањето на УНМИК би ја довело Србија во тешка позиција

Заминувањето на УНМИК од Косово, како и формирањето војска на Косово, би ја довело Србија во ужасно тешка позиција, оцени српскиот претседател Александар Вучиќ....

Вучиќ гледа во туѓи дворови, а заборава на сопствениот

Србија се однесува како да има природно право да се меша во работите на соседните држави, на сите да им дава совети и да...

Вучиќ и Столтенберг ќе направат се за да го сочуваат мирот

Ќе сториме се што може за да го зачуваме мирот и безбедноста во регионот, изјавија денес српскиот претседател Александар Вучиќ и генералниот секретар на...