6 C
Skopje
15.11.2018 - 3:29

Ознака: александар вучиќ

Газивода – клучната сложувалка во српско-косовскиот спор

Околу хидроакумулацијата Газивода се испреплетуваат економските и националните интереси. Со водниот прилив, кој доаѓа главно од Србија, се задоволува половина од потрошувачката на струја...

Вучиќ: За Србија е најкорисно Србите и Албанците да постигнат договор

За Србија би било најкорисно доколку Србите и Албанците постигнат договор и доколку засекош ги решат своите проблеми, оцени српскиот претседател Александар Вучиќ во...

Вучиќ: Нема договор со Приштина без сеопфатен пакет за Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска нагласи дека не е можно Белград да прифати договор за Косово, без сеопфатен пакет за Србија. Како што јави дописникот...

Вучиќ и Тачи со свои сметки за разграничувањето

Косовскиот претседател Хашим Тачи искажа спротивно мислење од она на албанскиот претседател Еди Рама околу прашањето за разграничување меѓу Србија и Косово Српскиот претседател, Александар...

„Историскиот“ говор на Вучиќ без решение за Косово

Последната посета на српскиот претседател Александар Вучиќ на северниот дел на  предизвика различни реакции во политичката јавност во Србија и Косово. Приврзаниците на актуелната...

Косовците жедни преку (Гази)вода

„Знам што сакате да слушнете, но не можам да ви кажам тоа. Доволно сум одговорен, но знам дека знаете колку се бориме за народот...

Вучиќ до жителите на Бање: Не смеев да ги ризикувам вашите...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, по неуспешниот обид да стигне до селото Бање, откако косовската Влада му ја повлече дозволата за посета на тој...

Вучиќ: Не сме блиску до решение за Косово и не сум...

Српскиот претседател Александар Вучиќ во својот говор во Косовска Митровица пред косовските Срби изјави дека Србија нема никакво предлог-решение во Брисел и дека е...

Вучиќ не отпатува за Бање, се враќа во Митровица

Српскиот претседател Александар Вучиќ се откажа од посетата на селото Бање во регионот на Дреница, откако косовската Влада му ја повлече дозволата за посета...

Вучиќ ќе „преместува“ планина кај Грделичка клисура

Пренесувањето на 300.000 кубни метри земја не го решава проблемот со свлечиштето кај Предејане, велат стручњаците во Србија Најновата идеја на претседателот на Србија, Александар...