14.4 C
Skopje
23.4.2019 - 16:33

Ознака: александар вучиќ

Вучиќ: Србија е подготвена за разговори со Приштина

Важно е да се трага за мир и компромис, а да не се бараат причини за конфликти, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по разговорите...

Вучиќ се коригира за можното признавање на Косово

Веста што беше пренесена од повеќе медиуми за тоа дека „српскиот претседател Александар Вучиќ е подготвен да го признае Косово ако Србија добие нешто...

Во Белград 13 граѓански протест со 100.000 налепници со „лагите“ на...

Во Белград синоќа се одржа 13 граѓански протест „Еден од пет милиони“ против власта на претседателот Александар Вучиќ и неговата Српската напредна партија (СНС)....

Вучиќ: Чекаат поволен момент за напад на северно Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека Приштина со обвинувањата кон потпретседателот на Српската листа Милан Радоичиќ сака да ја ослабне српската одбрана во...

Сојуз за Србија: Вучиќ договара предавање на Бујановац, Прешево и Медвеѓа

Денешната изјава на Хашим Тачи дека ќе поднесе оставка или ќе распише референдум доколку косовскиот Парламент не го одобри договорот со Белград, според кој...

Вучиќ: Нема никаков договор за поделба на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ ги отфрли како неточни тврдењата на германскиот весник „Франкфуртер Рундшау“ дека ЕУ и САД усогласиле договор од 17 точки за...

Дванаесети граѓански протест во Белград, формирана и Асоцијација на слободни одборници

Во Белград синоќа се одржа 12-иот граѓански протест „Еден од пет милиони“, на кој главна порака е изградба на систем во Србија, на кој...

Приватната идеја за разграничување станува државна српска политика!

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ призна дека се залага за разграничување со Косово, а за тоа бил согласен и претседателот на Србија...

Харадинај: Цел свет ја знае границата меѓу Косово и Србија, друга нема да...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му порача денеска на српскиот претседател Александар Вучиќ дека „цел свет знае каде се границите меѓу Косово и Србија“ и...

Вучиќ: Време е за договор со Косово, но ќе биде пеколно...

Две децении од најголемиот европски нерешен спор, српскиот претседател Александар Вучиќ за Блумберг изјави дека е време да се постигне договор, но дополни дека...