Ознака: александар вучиќ

Вучиќ: Изборите зависат од опозицијата, нека кажат еден збор и тие...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека евентуалното одржување предвремени избори зависи од опозицијата и дека тие ќе се случат, ако го побараат тоа....

Вучиќ: Доживотна казна за убијците на деца

По седницата на Советот за национална безбедност, српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференција најави дека намерата на државата е да победи во најтешките...

Вучиќ подготвува брзи избори, опозицијата се подготвува за бојкот

Српскиот претседател и претседател на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, завчера имаше состанок со околу 3.000 члена на извршниот одбор, а една од...

Путин пристигнува во Белград со 250 специјалци

Претседателот на Русија Владимир Путин следниот четврток во Белград ќе се состане со претседателот на Србија Александар Вучиќ, а со него пристигнуваат и 250...

Вучиќ ќе добие орден „Александар Невски“

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска потпиша декрет за доделување на орденот „Свети Александар Невски“ на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти Кремљ. – Александар...

Вучиќ ѝ нуди на српската опозиција да покаже колку е моќна

Претседателот бна Србија, Александар Вучиќ, по синоќешните масовни граѓански протести во Белград, денеска изјави дека на опозицијата ѝ нуди избори, сметајќи дека на нив ќе...

Вучиќ: Подготвени сме да распишеме избори, кога и да посака опозицијата

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Врање им порача на своите политички противници дека е подготвен да ги распише изборите „секогаш кога тие ќе...

Вучиќ: Нема за што да разговарам со претставници од Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека нема за што да разговара со претставниците од Приштина, со оглед на тоа дека тие секојдневно преземаат...

Трамп испрати писмо и до Вучиќ

Кабинетот на шеф на српската држава денеска го објави писмото на американскиот претседател Доналд Трамп до Александар Вучиќ, кое е речиси идентично со писмото...

Вучиќ посакува избори пред договорот со Приштина

Партијата на Александар Вучиќ повторно ја врати евергрин-темата за реконструкција на Владата на Србија, особено по најавите од вечниот министер Расим Љајиќ, кој се...