17.2 C
Skopje
17.6.2019 - 23:31

Ознака: александар вучиќ

Несогласувањата помеѓу Тачи и Вучиќ дојдоа до израз во Тирана

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, за новинарите во Тирана денеска изјави дека дошло до несогласувања во дијалогот помеѓу него и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Тачи,...

Вучиќ: Во овој момент сме со години оддалечени од решение за...

Во Тирана почна лидерската средба од процесот Брдо-Бриони, на која е и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Вучиќ денеска истакна дека Белград и Приштина во...

Вучиќ: Срушете ме, ама Косово не го признавам

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека веќе е навикнат да биде карактеризиран како главен виновник, ​​но додаде дека тој и српската влада успеале...

Вучиќ го призна неуспехот за разграничувањето

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера изрази жалење што пропаднала неговата идеја за конечно воспоставување компромисна граница меѓу Србите и Албанците, а тоа српскиот...

Вучиќ: Србија без пријатели не може во ЕУ и во безбедна...

Важно е да се стане дел од Европската Унија, но уште поважно е да се преживее, а потоа и да се обезбеди сигурна иднина...

Планот на Вучиќ погребан по берлинскиот самит

За германската канцеларка Ангела Меркел промената на границите меѓу Србија и Косово би била еднаква на отворање на Пандорината кутија, затоа што слични конфликти...

Вучиќ: Спремни сме за дијалог со Приштина откако ќе ги укинат...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска на состанокот во Берлин, на претставничката за надворешна политика и бeзбедност на ЕУ, Федерика Могерини, и го пренел ставот...

Вучиќ бара поддршка од Пекинг пред средбата во Берлин

Србија е под притисок да пристапи на платформата што се заговара од Париз, Берлин и западните центри на моќ за да се реши статусот...

Опозицијата формира тим за преговори со Вучиќ

Претставниците на опозициските партии најавуваат формирање слободна зона во Белград На последниот протест во Белград, на кој учествуваат и опозициските партии, беше соопштен и преговарачкиот...

Вучиќ: Со протестот нема да постигнат ништо

Претседателот на Србија Александар Вучиќ рече дека не очекува ништо посебно од денешниот протест на опозицијата. Тој вели дека неговите политички противници „не трпат” демократија,...